סגן נשיא IATA: "ממשלת ישראל חייבת לתקן ליקויי תעופה כדי להחזיר את ישראל לקטגוריה 1"

לדברי תומאס וינדמולר, חברות תעופה ישראליות יעמדו בתחברות לא הוגנת עם חברות אירופאיות במסגרת הסכם השמיים הפתוחים תחת התנאים הקיימים


00:00 ,02.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

"העדיפות העליונה של מדינת ישראל היא להשיב את דירוג הבטיחות שלה בתעופה לקטגוריה 1". כך אמר סמנכ"ל בכיר בארגון התעופה הבינלאומי (IATA) לחברי הארגון וליחסי ממשלות תומאס וינדמולר, שביקר השבוע בישראל.

במסגרת ביקורו נפגש וינדמולר בין השאר עם מנכ"ל אל על אליעזר שקדי והשניים דנו גם בסוגיית חתימת הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי.

עוד קרא וינדמולר, בשם ארגון התעופה למחוקקים בישראל לקדם במהירות הצעות חוק שנועדו להחזיר את ליקויי הבטיחות בישראל לקו אחד עם הסטנדרטיים הבינלאומיים.

יצוין שבדצמבר 2008 הוריד ארגון התעופה הפדראלי בארצות הברית (FAA) את ישראל לדירוג נמוך - קטגוריה 2, בהערכות הבטיחות הבינלאומית (IASA). הדבר מגביל את חברות התעופה של מדינות בפעילותן בארצות הברית. יחד עם ישראל, נמצאות 25 מדינות בקטגוריה 2.

אמר וינדמולר: "כוונת מדינת ישראל לחתום על הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי היא צעד חיובי וחשוב. אני סבור שלפני החתימה, יש להבטיח שכל התנאים המקומיים יהיו תקינים, כדי לאפשר תחרות הוגנת. עבור חברות התעופה הישראליות, פתיחת השמיים לתחרות ובו בזמן ההימצאות בדירוג של קטגוריה 2, נמשלת למתאגרף הנשלח לזירת אגרוף עם יד אחת קשורה מאחורי הגב. כבר קרוב לשלוש וחצי שנים מאז הורדה ישראל לקטגוריה 2. כל זמן זה, היו חברות התעופה הישראליות בחיסרון תחרותי בשוק האמריקאי. חיסרון זה יגדל עם הגברת התחרות באירופה. ישנו צורך גדול לדחיפות בקרב המחוקקים הישראלים לסגור את הפערים ולמקם את תעשיית התעופה הישראלית ברמה שווה עם המתחרים שלה".

הוא הוסיף, שהליקויים שזוהו בביקורת הערכת הבטיחות הבינלאומית (IASA) שנערכו על ידי ה-FAA, ניתנים לתיקון על ידי ממשלת ישראל.

יצוין שחברות התעופה בישראל, אל על, ארקיע, ישראייר וכ.א.ל, חברות ב-IATA. ככאלה, הן עומדות בסטנדרטיים הבינלאומיים הגבוהים ביותר של בטיחות, כולל גם ביקורת בטיחות אופרטיבית של IATA.

"למרות זאת", הוסיף וינדמולר, "חברות התעופה אינן יכולות להתחרות באופן שוויוני והוגן עם חברות אירופאיות, כל עוד הממשלה נכשלת בתיקון הליקויים שזוהו. תיקון החקיקה של ליקויי בטיחות בתעופה בישראל חייב להיות בראש סדר העדיפויות בענף התעופה היום. הנני בטוח, שעם רצון ופתרון פוליטי נכון ניתן יהיה לפתור ולסגור את הנושאים הנ"ל מבעוד מועד ובזמן הקרוב, כדי להבטיח שחברות התעופה הישראליות יוכלו להתמודד עם התאגרים התחרותיים שיבואו עם הסכם השמיים הפתוחים".