אחרי 22 שנה תפצה עיראק את כווית על נזקי מלחמת המפרץ

כווית, שדרשה פיצוי בגובה 1.2 מיליארד דולר בעבור נזקים לחברת התעופה שלה, תסתפק ב-500 מיליון דולר


00:00 ,15.03.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

עיראק תפצה את כווית ב-500 מיליון דולר עקב נזקים שנגרמו לחברת התעופה שלה.

כך, בשקט יחסי, הסתיים אחד הסכסוכים הארוכים והמדוברים ביותר בעולם הערבי, הסכסוך בין כווית לעיראק, על רקע דרישתה של כווית שעיראק תשלם לה פיצויים עבור נזקים שגרם הצבא העיראקי למטוסי חברת התעופה הכוויתית ולשדה התעופה של כווית הבירה, בעת פלישת כוחות צבא סדאם חוסיין לנסיכות בחודש אוגוסט שנת 1990.

בעקבות ביקור של ראש ממשלת עיראק נורי אלמאלכי בכווית הסכימה הממלכה לקבל פיצוי בשיעור של 500 מיליון דולר. חלקו של הסכום ישולם במזומן וחלק אחר ישמש להקמת חברת תעופה עיראקית-כוויתית משותפת.

יצוין שחברת התעופה הכוויתית דרשה מעיראק פיצויים בסכום כולל של 1.2 מיליארד דולר על הנזקים שנגרמו לה בעקבות פלישת כוחות צבא עיראק לכווית בשנת 1990 והשמדת עשרה מטוסים השייכים לחברה, לצד חלקי חילוף והנגרים בשדה התעופה של כווית הבירה.

בשיא הסכסוך הוציאה כווית צו מעצר בינלאומי נגד נשיא חברת התעופה של עיראק, שנעצר בלונדון באפריל 2010, בעת שנכח בטיסת החברה הראשונה בקו בגדאד-לונדון.

נושא נוסף העומד על הפרק בין שתי המדינות הוא דרישתה של כווית לקבל פיצוי בגובה 5% מהכנסותיה של עיראק מיצוא נפט, על נזקים אחרים שנגרמו לה בעקות הפלישה והשתלטות על בארות הנפט של הנסיכות.