"כל תהליך קבלת ההחלטות לסגירת שדות התעופה דב והרצליה היה שערורייתי"

יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לנושאי תעופה ח"כ יצחק וקנין זעם על החלטת סגירת שדות התעופה: "העיריות הפכו את השדות לנכס פרטי". מנהל רשות התעופה האזרחית יואל פלדשו: "לשלוח כלי טיס מהרצליה לראש פינה זה כמו להגיד להם שיטוסו לקפריסין"


12:49 ,07.04.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לנושא תשתיות התעופה האזרחיות, הבינלאומיות והפנים ארציות בראשות ח"כ יצחק וקנין, קיבלה דיווח מרשות התעופה האזרחית על הנעשה בתחום שדות התעופה הפנים-ארציים. וקנין הזכיר כי הדיון התקיים בהמשך לישיבה שקיימה הוועדה לפני כחודש, שעסקה בתוכניות לסגירת שדה דב ושדה התעופה בהרצליה.

 

מנהל רשות התעופה האזרחית יואל פלדשו הציג בפני הוועדה את הנעשה בתחום ואמר כי בעתיד יהיו בישראל שלושה שדות תעופה בינלאומיים - נתב"ג והשדה בתמנע, שיקום בטווח הנראה לעין, ושדה גליל בסמוך לרמת דוד, בעוד 10-15 שנים.

 

באשר לתעופה הארצית אמר פלדשו כי סגירת שדה דב מתוכננת לאפריל 2017 ושדה התעופה הרצליה פועל באופן מוגבל בהתאם לפסיקת בג"ץ. לדבריו, אין פתרון מלא למטוסים ולמסוקים בשדה דב ואין שום סיבה להגביל את הפעילות בהרצליה: "לשלוח את כלי הטיס מהרצליה לראש פינה זה כמו להגיד להם שיטוסו לקפריסין", אמר.

 

על כך הגיב וקנין: "העיריות הפכו את שדות התעופה לנכס פרטי שלהן. כל תהליך קבלת ההחלטות לסגירת שדות התעופה היה שערורייתי ולא נעשה בשיקול דעת, ולא זה מה שיפתור את בעיית הדיור של הזוגות הצעירים".

 

יואב אורן מרשות שדות התעופה אמר כי רש"ת החליטה לתת שיפוי להפעלה מלאה של השדה בהרצליה למשך שלוש שנים והקצתה מקומות חניה למטוסים הקלים בשדה בחיפה ובוחנת הקמת מכון בדק בסמוך לו. הוא הוסיף, כי רש"ת לא סוגרת שדות, אלא מפתחת ופועלת לפי החניות המדינה. וקנין זעם ואמר בתגובה כי רש"ת היתה צריכה לעמוד על הרגליים האחוריות שלה ולהתנגד לסגירת שדות בייחוד בהיעדר החלופות.

 

מנכ"ל ארקיע ניר דגן אמר כי לא היתה שום סיבה להפסיק את הפעילות האזרחית בשדה דב ביוני השנה ולכן ההחלטה נדחתה לאפריל 2017. "אין היגיון להפסיק פעילות גם באפריל 2017 וזה יידחה שוב", אמר.

 

האדריכל מיכה רטנר הציג בפני הוועדה כמה חלופות להקמת שדה משלים לנתב"ג ברמת דוד, בחיפה ובעכו. לדבריו, האפשרות הזמינה והמהירה היא להקים את השדה בחיפה, ואת זאת ניתן לעשות בתוך שנתיים שלוש ובהשקעה של כ-2 מיליארד שקל, בעוד הקמת השדה בעכו תעלה 2 מיליארד שקל ותארך 10-13 שנים והקמת שדה ברמת דוד תעלה 15 מיליארד שקל ותארך 11-13 שנים.

 

פלדשו התייחס לכך ואמר כי "יש כל מיני פנטזיות, אבל הממשלה החליטה להקים את השדה ברמת דוד וזו החלטה נכונה וטובה. כמויות הרעש תהיה פחותה מהמצב כיום ובעתיד השיפורים הטכנולוגיים יפחיתו את הרעש עוד יותר".

 

הי"ר וקנין סיכם את הדיון ואמר כי המציאות חמורה וכי צריך למנוע את סגירת שדה דב והשדה בהרצליה אם לא יהיו חלופות: "אם בתקופה הקרובה לא יהיו בשורות, בכוונתי להגיע עם העניין הזה לראש הממשלה ולהסביר לו לאן אנחנו מובילים את התעופה בישראל. קבלת ההחלטות מנותקת מהמציאות ומישהו צריך לקחת על זה את האחריות. בכוונתי לכנס את הוועדה לדיון נוסף בחודשים הקרובים וכנראה שלא תהיה ברירה אלא לפנות לשר התחבורה ולראש הממשלה".