עיריית חיפה לא תאפשר להרחיב את שדה התעופה מבלי תוכנית מפורטת

בעתירה שהגישה עיריית חיפה נגד רשות השדות התעופה והיועץ המשפטי לממשלה נגד הכוונה להעביר את פעילות שדה התעופה בהרצליה לחיפה נטען שהקרקע להרחבה מיועדת לשימוש תעשייתי ולא לשדה תעופה


11:22 ,24.09.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

עיריית חיפה לא תאפשר להרחיב את שדה התעופה מבלי שתוגש לכך תוכנית מפורטת. כך עולה מעתירה שהגישה העירייה לבג"צ נגד כוונת משרד התחבורה להעתיק את פעילות שדה התעופה בהרצליה לחיפה.

 

בעתירה ציינה עיריית חיפה כי השטח עליו מתוכננת הרחבת השדה מתפרס על פני 34 דונם המיועדים לתעשייה ולא לשדה תעופה.

 

בעתירה, שהוגשה נגד רשות שדות התעופה, משרד התחבורה והיועץ המשפטי לממשלה, נטען כי ההחלטה על העתקת פעילות המטוסים הקלים משדה התעופה בהרצליה נעשתה "בדרך לא דרך, חרף התנגדות הרשויות המקומיות הסמוכות" ובניגוד לחוק, שכן הקרקע עליו מבקשת המדינה להגדיל את השדה מיועדת לשימוש תעשייתי ולא לשימוש של שדה תעופה.

 

עתירת העירייה כוונה גם נגד היועץ המשפטי לממשלה, שהעניק לרשות שדות התעופה "מטריה משפטית" בכך שקבע כי הגדלת השדה לטובת חניית מטוסים הנה רק "פעילות תומכת תעופה".

 

בעתירה שהוגשה בשיתוף הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, נטען, בין השאר, כי רשות שדות התעופה הגישה לוועדה המקומית בקשה ליישור וריבוד השטח אותו היא מבקשת להכשיר עבור חניית המטוסים, תוך שהיא מטעה את הוועדה לחשוב כי מדובר בשטח המצוי בתחום שדה התעופה המאושר ובהתאם לכך ניתן ההיתר על ידי רשות הרישוי המוסמכת לאשר בקשות תואמות תוכנית מאושרת בלבד. 

 

עוד טענה העירייה, כי "משרד התחבורה והיועץ המשפטי לממשלה הגישו חוות דעת 'יצירתית', לפיה הרחבת שדה התעופה לצורך חניית המטוסים אינה מהווה אלא שימוש 'תומך תעופה', המותר באזור תעשייה".

 

העירייה סבורה כי חוות דעת זו משוללת כל יסוד, אולם כאשר ביקשה להביא את הנושא לבחינה משפטית על פי הוראות חוק התכנון והבנייה, הורה היועץ המשפטי לממשלה שלא לעשות זאת.

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב אמר בתום הדיון: "מצער לראות את גופי המדינה פועלים בניגוד לחוקי התכנון והבנייה ומפרים באופן גס את הדין, המינהל התקין וחובת הנימוס הבסיסית שאמורה להתקיים בין רשויות הממשלה לרשות המקומית.  אני מברך על כך ששופטי בג"צ ראו לנכון להבהיר לנציגי רשות שדות התעופה שאין אפשרות להרחיב את שדה התעופה מבלי להביא תוכנית מפורטת, תוך היוועצות ושמיעת הרשויות הנוגעות בדבר".