תחזית משרד התחבורה: עלייה של 20% במספר הטיסות הזרות

על פי נתוני רש"ת צפויה תחרות קשה יותר על הקווים הפופולריים לניו יורק ולונדון. כמו כן צופה משרד התחבורה ירידה בחלק השוק של חברת אל על


00:00 ,24.11.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

על פי נתוני רש"ת צפויה תחרות קשה יותר על הקווים הפופולריים לניו יורק ולונדון. כמו כן צופה משרד התחבורה ירידה בחלק השוק של חברת אל על
 
גידול משמעותי של 20% במספר הטיסות הסדירות לישראל וממנה של חברות התעופה הזרות צפוי במהלך עונת החורף שהחלה ב-26 באוקטובר 2008. כך עולה מנתוני רשות התעופה האזרחית שהוצגו היום לשר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז.
 
מהנתונים מתברר כי מספר הטיסות של החברות הזרות צפוי להגיע בעונת החורף הנוכחית ל-329 טיסות שבועיות מנתב"ג. בקיבולת המושבים הכללית של אותם חברות צפוי גידול בשיעור דומה לשיעור הגידול בתדירויות.
 
ממשרד התחבורה נמסר כי הגידול במספר חברות התעופה הזרות יחד עם הגידול המשמעותי במספר הטיסות הסדירות ובקיבולת המושבים של החברות הזרות צפוי להוביל לגידול ברמת התחרות בחלק מהקווים ובו זמנית לירידה בחלק השוק של חברת אל על.
 
שני הקווים הבולטים בהם צפוי גידול משמעותי ברמת התחרות, בהשוואה לעונת החורף 2007/8, (כתוצאה מהפעלת טיסות סדירות על ידי מובילים חדשים) הם: קו תל אביב – ניו יורק (טיסות סדירות יופעלו על ידי שלוש חברות: אל על, דלתא וקונטיננטל) וקו תל אביב – לונדון (טיסות סדירות יופעלו על ידי שלוש חברות: אל על, בריטיש ובריטיש מידלנד).
 
כלכלן רשות התעופה האזרחית, דני מורג, מסר כי אחד הגורמים העיקריים לגידול הצפוי בתדירויות ובקיבולת המושבים הוא האישורים לבקשות להוספת תדירויות שרשות התעופה האזרחית במשרד התחבורה העניקה ל-10 חברות תעופה זרות, המפעילות טיסות סדירות לישראל.
 
6 חברות תעופה זרות שלא הפעילו טיסות סדירות לישראל וממנה בעונת החורף הקודמת תפעלנה טיסות סדירות בנתב"ג, במהלך עונת החורף הקרובה. מדובר בחברות: בריטיש מידלנד שתפעיל טיסה יומית בקו תל אביב-לונדון, קוריאן אייר, שתפעיל 3 טיסות שבועיות בקו תל אביב- סיאול, חברה בלגית שנייה שתפעיל שתי טיסות שבועיות בקו תל אביב – ליאז', חברה טורקית שנייה שתפעיל שתי טיסות שבועיות בקו תל אביב - אינסטנבול, חברה ספרדית שנייה שתפעיל שתי טיסות שבועיות בקו תל אביב – מדריד וחברה איטלקית שנייה שתפעיל טיסה שבועיות בקו תל אביב - מילאנו.
 
במספר טיסות הנוסעים שחברת אל על תפעיל ובקיבולת המושבים שלה לא צפוי שינוי בהשוואה לעונת חורף 2007/08. אל על תגדיל תדירויות בקווים לאיטליה (רומא ומילאנו) לספרד (ברצלונה) ולצ'כיה (פראג) ותפחית תדירויות בקווים לארצות הברית (ניו יורק). אל על לא תפעיל בעונת החורף טיסות בקווים למיאמי, פטרסבורג ומינסק.
 
שעור הגידול הצפוי במספר הטיסות הסדירות (של כלל החברות) בעונת חורף 2008/9 הוא כ- 12% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הגידול במספר החברות שתפעלנה טיסות נוסעים סדירות בנתב"ג התאפשר בעקבות שיחות תעופה בילטרליות שנערכו בשנתיים האחרונות עם מספר מדינות. במהלך השיחות באה לידי ביטוי מדיניות הליברליציה בענף ההובלה האווירית במסגרתה סוכם על הגדלת מספר החברות מכל צד, שתוכלנה להפעיל טיסות לישראל וממנה.
 
בחלק מהשיחות סוכם גם על הגדלה משמעותית במכסת התדירויות. הסיכומים שהושגו בשיחות התעופה וביטול הסעיף בהחלטת הממשלה משנת 2003 שהגביל מינוי מובילים ישראליים בקווים שחברת אל על מפעילה איפשרו לשר התחבורה למנות את ארקיע וישראייר כמוביל נקוב שני במספר קווים בינלאומיים.
 
מדובר חברת אל על נמסר בתגובה כי "חברת אל על תמשיך להעניק לנוסעיה, גם בעונת החורף, את המוצר הטוב ביותר, בכל מחלקות השירות, ותמשיך להתמודד בהצלחה עם התחרות הגוברת בענף".