בתוך חודש: הצעה לאישור הממשלה על הקמת קו רכבת תל אביב-אילת

אור ירוק לפרויקט הרכבת לאילת. צוות בינמשרדי המשותף למשרדי ראש הממשלה, התחבורה, התשתיות הלאומיות והאוצר יגבש בתוך חודש הצעה לאישור הממשלה על הקמת קו רכבת להסעת נוסעים ומטענים מאילת למרכז הארץ


00:00 ,09.01.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

שר התחבורה ישראל כץ הציג היום (ב') בישיבת צוות השרים לענייני אילת בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרויקטים תחבורתיים הקשורים לעיר, כשבראשם פרויקט הרכבת מתל אביב לאילת.

הצעת ההחלטה שתגובש על ידי הצוות הבינמשרדי תתייחס לשלוש חלופות עיקריות לביצוע הקו לאילת: הקמת המיזם באמצעות הסכם בין ממשלת ישראל לממשלת סין; ביצוע הפרויקט בשיתוף הסקטור הפרטי (PPP), או ביצוע הפרויקט במימון המדינה.

כץ ציין בישיבה שממשלת סין משקיעה בשנים האחרונות משאבים בהיקפים חסרי תקדים בפיתוח רשתות התחבורה, עם דגש על פרויקטים מסילתיים. הוא הוסיף, כי בפגישה שנערכה בביג'ין עם שר התחבורה הסיני, סוכם על הכנת מסמך הבנות לשיתוף פעולה בתחומים תחבורתיים, לרבות קידום המיזם האסטרטגי של ביצוע קו הרכבת לאילת. טיוטת המסמך הועברה לעיון משרד התחבורה הסיני.

יצוין עוד, שחברה סינית היא זו שכרתה את מנהרות בכרמל, שנחנכו בחיפה בשנה שעברה.

ראש הממשלה הנחה את הצוות הבינמשרדי להגיש לאישור הממשלה את החלופה המועדפת להקמת הקו לאילת, שאורכו 350 ק"מ, בתוך שלושה חודשים לכל היותר. מדובר בהקמת מסילת ברזל כפולה, מצין ועד אילת, באורך של כ-170 ק"מ. תוואי המסלול כולל 63 גשרים באורך של 4.5 ק"מ וחמש מנהרות באורך כולל של 9.5 ק"מ.

כץ מסר שהתכנון הסטטוטורי של הרכבת לאילת יושלם עד סוף שנת 2012, מתוך מגמה לסיים את עבודות הקו בתוך חמש שנים מיום אישור התוכניות. הוא הוסיף שמשך הנסיעה מתל אביב לאילת יעמוד על שעתיים וחצי לכל היותר, כשמהירות הנסיעה המרבית תגיע עד 300 קמ"ש בקטעים בהם הטופוגרפיה תאפשר זאת.

לדבריו, פרויקט הרכבת לאילת הינו בעל חשיבות אסטרטגית לאומית ויאפשר לקדם את פיתוח ומימוש פוטנציאל הסחר הבינלאומי דרך ישראל. הרכבת לאילת תהווה בסיס לקישור יבשתי למעבר סחורות בין דרום-מזרח אסיה ומערב אירופה. עוד יאפשר הקו לממש את מדיניות הממשלה לקירוב הפריפריה למרכז.

צוות השרים לענייני אילת דן עוד בישיבה בשורה של פרויקטים נוספים, בהם קידום פרויקט נמל התעלה באילת, המתוכנן להיבנות בחוף הצפוני של אילת. הקמת הנמל תאפשר בעתיד את חיבור קו הרכבת לאילת ישירות לנמל. כץ הציג בישיבה את נושא הפרטת נמל אילת ומסר כי עד סוף החודש יוגשו תוכניות עסקיות להפרטה. מתוך 17 גופים שהגישו הצעה נבחרו שבעה מתמודדים. תהליך מכירת הנמל אמור להיסגר עד אמצע 2012.

עוד בישיבה: הקמת שדה התעופה בינלאומי רמון בתמנע והתכנון להפיכת כביש הערבה לדו נתיבי.