הישג למועצת המובילים: רשות המסים תדחה החובה לעבור לגז טבעי ב-5 שנים

טענה בשימוע שנערך ברשות המסים כי אין כדאיות כלכלית למעבר רכב כבד במשקל 10 טון ומעלה לשימוש בגז טבעי. בנוסף ביקשה המועצה להכיר במקצוע הנהג כמקצוע מועדף


10:38 ,21.07.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

השבוע ערכה רשות המסים שימוע למועצת המובילים, בנושא הסדר המיסוי הירוק המתוכנן על ידה. במהלך השימוע הציגו גבי בן הרוש, יו"ר מועצת המובילים, דוד כוכבא, מנכ"ל מועצת המובילים ודוד חיון, יועץ המועצה לענייני גז טבעי, את השגותיהם בנוגע להסדר.

 

ממועצת המובילים נמסר כי היא תומכת בהסדר שיאפשר חדירה מהירה של דלק ידידותי לסביבה כמו הגז הטבעי, אך עם זאת דורשת המועצה כי השימוש בגז טבעי יהיה כדאי מבחינה כלכלית.

 

לטענת המועצה, נכון לעכשיו, ההסדר החדש אינו מעניק כדאיות כלכלית לכ-40 אלף משאיות במשקל מעל 10 טון, בעיקר כאשר תשומות הדלקים מהווות 35% מכלל תשומות ההובלה.

 

לטענת מועצת המובילים, אי הכדאיות הכלכלית נובעת ממספר נתונים, כגון: מחירה של משאית מונעת בגז טבעי אשר גבוה בכ-20 אלף יורו ממשאית אשר מונעת על סולר. כמו כן, חידוש משק במשאית מופעלת במנוע סולר מתבצע בתום 5 שנים, ובשל העובדה שמנוע סולר הינו בעל עמידות גבוהה יותר מבנזין ומגז טבעי, יהיה צורך להחליף רכב חדש כ-3 פעמים ב-10 שנים. בנוסף, מנוע סולר צורך כ-30% פחות אנרגיה ממנוע בנזין וטיפול שוטף במנוע הפועל על סולר, זול משמעותית ממנוע הצורך בנזין ואלו הם רק חלק מהנתונים שהוצגו על ידי המועצה.

 

לטענת מועצת המובילים, במכלול הפרמטרים שנבחנו באופן מובהק, ברור כי אין כדאיות כלכלית למעבר רכב כבד במשקל 10 טון ומעלה לשימוש בגז טבעי, כתחליף לשימוש במנועים הפועלים על סולר, זאת כיוון שהפערים שהאוצר מציע של 64 אגורות בין מחיר ליטר סולר למחיר ליטר גז אינם כדאיים כלכלית בשלב זה.

 

זאת ועוד, לעמדת מועצת המובילים, גם אין היתכנות טכנולוגית להפעיל רכב כבד מונע על גז כי הוא נחות מבחינת ההספק והעמידות שלו ביחס למנועי סולר.

 

כחלק ממכלול ההסדרים של ענף ההובלה העתידי, בנוסף לטיפול באנרגיה, נציגי מועצת המובילים דרשו נכונות מצד הממשלה, לראות בעידוד מקצוע הנהיגה מהלך חיוני למשק ולאור זאת להכיר את במקצוע נהג רכב כבד ורכב ציבורי כמקצוע נדרש וכמקצוע מועדף בחוק ההסדרים. זאת בכדי שלא ייווצר מצב שהמחסור בנהגים יפגע בתפעול מערך הגז הטבעי.

 

ממועצת המובילים נמסר כי הכרה במקצוע נהג מקצועי כנדרש תאפשר לשירות התעסוקה להעניק ואוצ'רים לחיילים משוחררים לקורסי לימוד נהיגה ברכב כבד וציבורי. בנוסף, הכרה בנהג מקצועי כמקצוע מועדף מקנה לחיילים משוחררים מענק כספי לאחר עבודה של חצי שנה במקצוע. 

 

יעקב ערן מאגף המסים ונציגי אגף התקציבים באוצר הבינו את הסתייגויות מועצת המובילים ולקחו זאת לתשומת לבם, ובעקבות כך מסתמנת האפשרות שמשאיות כבדות (דירוג המשקל ייקבע בהמשך), יוחרגו מהחובה לעבור בהדרגה מסולר לגז טבעי לתקופה של כ-5 שנים, כאשר במהלך תקופה זו יוקם צוות היגוי משותף למועצה ולרשות המסים שילווה את כל תהליך המעבר מסולר לגז טבעי, כולל את  נושא המשאיות הכבדות לאחר תקופת המעבר.

 

בנוסף, משרד האוצר בשיתוף מועצת המובילים, מתעתדים להכין סל הטבות לעידוד משאיות למעבר מסולר לגז טבעי, כגון: פטור מאגרת רישוי לרכב המונע על גז, פחת מואץ לרכבים המונעים בגז טבעי ועוד.

 

כמו כן, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה יעודדו באמצעות מענקים והליכי רישוי מקוצרים, יוזמות להקמת תחנות תדלוק אזוריות לצריכה עצמית וציבורית.

 

מרשות המסים נמסר כי "לאחר פרסומן של המלצות הוועדה בין משרדית 'מיסוי ירוק 3', נערכו שימועים בעניין עם הגורמים הרלוונטיים במשק. יישום ההמלצות נבחן תוך התחשבות בטענות השונות שהועלו במסגרת השימועים".