סוף למשבר ברשות המעברים: נחתם הסכם

ההסכם קובע כי כ-80 עובדי המעברים יועסקו מעתה תחת תנאי ההסכם הקיבוצי הקיים לעובדי משרד הביטחון. אבי ניסנקורן: ״ההסכם עושה צדק עם עובדי רשות המעברים״


10:45 ,07.12.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הממונה על השכר באוצר ערן יעקב, משנה למנכ"ל משרד הביטחון תא"ל (במיל') רוני מורנו, ראש רשות המעברים תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון, יו"ר הסתדרות ההנדסאים ומחזיק תיק מערכת הביטחון בהסתדרות דני הורנשטיין, יו"ר ועד הפעולה ברשות המעברים שרון ברוך ויו"ר ארגון עובדי משרד הביטחון איקו חסון חתמו הבוקר (ה') על הסכם ייחודי הקובע לראשונה כי כ-80 עובדי המעברים יועסקו מעתה תחת תנאי ההסכם הקיבוצי הקיים לעובדי משרד הביטחון.

 

עם החתימה על ההסכם, שנערכה בלשכת יו"ר ההסתדרות בתל-אביב, הסתיים סכסוך העבודה אשר הוכרז ברשות המעברים, והצעדים הארגוניים בהם נקטו העובדים בשבועיים האחרונים ייפסקו.

 

מציין כי רשות המעברים הוקמה כיחידת סמך של משרד הביטחון ב-2009, ועובדיה אמונים על הפעלת כל המעברים היבשתיים ביהודה ושומרון ורצועת עזה. עם הקמת הרשות נקלטו כל העובדים בחוזיים אישיים ושכרם נשחק במהלך השנים. בתקופה האחרונה ניהלו הצדדים מו"מ על קליטת העובדים בתנאי ההסכם הקיבוצי של משרד הביטחון, אשר הולם את תפקידם ומגלם בתוכו התייחסויות לאופיו הביטחוני של תפקידם.

 

מההסתדרות נמסר כי ההסכם שנחתם היום קובע כי כלל עובדי הרשות יועברו להעסקה תחת ההסכם הקיבוצי של משרד הביטחון, תוך הקפדה ששכרם ביום כניסתם להסכם לא ייפגע כתוצאה מהמעבר. כחלק מכך יהיו זכאים העובדים, כמו שאר עובדי משרד הביטחון, לתשלום מוסדר עבור שעות נוספות, לתוספות סיכון שונות, לתוספת ותק הנהוגה בשירות המדינה ולהטבות רבות נוספות כחלק מהסכמי המסגרת לעובדי המגזר הציבורי.

 

יתרה מכך, בהסכם שנחתם היום נקבע כי העובדים יהיו זכאים לתוספת שכר חדשה וייחודית בשיעור 4%, שתינתן להם באופן מיידי ותכונה "תוספת רמי"ם" (רשות מעברים יבשתיים). בנוסף לכך הוסכם בין הצדדים באופן עקרוני כי העובדים יהיו זכאים לשכר עידוד. עד להסכמה סופית וניסוחה של שיטת שכר העידוד שתחול ברשות, יקבלו העובדים תשלומי מקדמה.

 

מההסתדרות נמסר כי לצד השותפים שלקחו חלק במעמד החתימה על ההסכם, בניהול המו"מ לגיבושו השתתפו גם בני כהאן מאגף הכלכלה בהסתדרות ועו"ד קרן קלפר מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי. במו"מ להסכם לקח חלק גם חבר ועד הפעולה שמעון לוי.

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר במעמד החתימה: "ההסכם עליו חתמנו היום עושה צדק עם עובדי רשות המעברים, אשר מבצעים את תפקידם החשוב בגבולות המדינה, וזאת תוך סיכון ביטחוני יום-יומי. אני מברך על כך שבסופו של דבר נמצאה הדרך להחזיר לעובדים את כבודם ולכלול אותם בהסכם קיבוצי של עובדי משרד הביטחון, באופן שייתן מענה לתנאי ההעסקה הייחודיים להם ויחזק את מעמדם. אני מבקש להודות לאגף הממונה על השכר, להנהלת משרד הביטחון ורשות המעברים, לנציגי האיגוד המקצועי וכמובן לחברי הוועד ברשות המעברים, על כך שהתגברו על הפערים במו"מ מתוך הבנה כי חתירה לסיומו וחתימה על הסכם תועיל לכל הצדדים".

 

ראש רשות המעברים, תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון, הוסיף: "אני מודה על כך שהמו"מ התנהל בשיתוף פעולה ותוך הבנה לחשיבותה הרבה של רשות המעברים. ההישג הוא הן של העובדים והן של המערכת כולה".

 

יו"ר ועד הפעולה ברשות המעברים, שרון ברוך: "לאחר מו"מ ארוך וממושך אני מברך על כך שהגענו להסכמות ונזכה מעתה לתנאי העסקה הראויים לאופי תפקידנו הביטחוני. אני מודה לכל עובדי הרשות על הנחישות, האחדות ואורך הרוח שהפגינו עד עתה. תודה להנהלת רשות המעברים, הנהלת משרד הביטחון ולארגון עובדי המשרד, וכן לנציגי ההסתדרות על הנכונות לסייע ושהשכילו בשיתוף פעולה להגיע להסכם המיוחל".