״שימוש הולך וגדל ברחפנים בקרב גופי חקירות, אכיפה, שיטור וביון״

כך מציין רן קליינר, מומחה לרחפנים ומייסד GADFIN לקראת כנס שיעסוק בתחום הרחפנים. ״יותר ויותר גופים ציבוריים בהם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, משטרה ועוד, החלו להשתמש בשנה החולפת ברחפנים למטרות שונות״


13:26 ,08.01.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

קליינר התראיין לקראת הכנס, וציין כי ״יותר ויותר גופים ציבוריים בישראל – משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, משטרה ועוד, החלו להשתמש בשנה החולפת ברחפנים למטרות שונות. הרחפן הפך להיות כלי עבודה אשר מחליף דרכי עבודה מסורתיות, ועושה זאת ביתר יעילות״, ציין קליינר.

 

״לצד יצרניות הרחפנים״, אמר, ״ניתן לחלק את התחום לשניים. האחד הוא תחום נותני שירותים מבוססי רחפנים. תחום זה התפתח מאד וצפוי להמשיך ולהתפתח גם השנה, בשל התועלות שהוא נותן ללקוחות ארגוניים במגזרי המשק השונים. כך, למשל, היכולת לספק שירותי מיפוי מתקדמים, עם יכולות למידול בדו-מימד ובתלת-מימד. אם בעבר חברות מיפוי היו מספקות תמונה, הרי שכיום יש ביכולתן לספק ניתוחים מתקדמים במגוון מימדים, עם מדידות חכמות ומדויקות״, הוא מפרט.

 

דוגמה נוספת, ציין קליינר, היא הרחפנים בעולם הבנייה. ״הם מסייעים למעקב אחר התכנון מול הביצוע במהלך הבנייה, גילוי חריגות, ועוד. רשויות מקומיות מסתייעות ברחפנים כדי לגלות חריגות בנייה, או חברות קבלניות המשליכות פסולת בניין שלא במקומות המיועדים לכך, כמעין הרחבה של מצלמות המעקב, כאשר הכל נעשה בזמן אמת ובמתכונת דיגיטלית. כך, כלל הנתונים נאספים וניתן לעשות להם עיבוד וניתוח לאחר מכן, באוף-ליין. גם העולם החקלאי נהנה מהיכולות של הרחפנים, במעקב אחר מזיקים, שדות בהם הגידולים מתפתחים יפה מול כאלה שלא, ועוד״.

 

התחום השני בעולם הרחפנים, אמר, ״הוא חברות סטארט-אפ אשר מפתחות טכנולוגיות חדשניות שישתמשו בהן בעתיד. המיקוד כעת הוא על התפתחות הרגולציה. זאת, על מנת לאפשר לרחפנים לעבוד בעוד ועוד מתארי פעילות. למשל, לטוס בצורה בטוחה מעל אנשים; לטוס מרחקים גדולים, מעבר לקו הראיה של מפעיל הרחפן. הדבר יאפשר בעתיד משלוחים אוויריים מבוססי רחפנים. מדובר במגמה בולטת, שכל חברות הכי גדולות בעולם, דוגמת אמזון ואובר, נכנסות אליו. אני מעריך כי השנה תהיה פריצת דרך בתחום הרגולטורי בעולם, מה שיביא להרחבת השימוש ברחפנים במתארי פעילות שונים״.

 

קליינר צופה כי הרחפנים יחליפו בעתיד פעולות של יישומים מסורתיים וותיקים כגון משלוחים דחופים, סיוע למטוסי ריסוס חקלאי, ועוד. ״קיים שימוש הולך וגדל ברחפנים בקרב גופי חקירות, אכיפה, שיטור וביון. נעשה שם שימוש נרחב בקליטת מידע מחיישנים לצורך יצירת תמונת מצב עדכנית בזמן אמת, ושילוב הנתונים הללו במערכות שליטה ובקרה. בעולם תוכן זה, המיקוד הוא על ביצוע כמה שיותר פעולות אוטונומיות, ופישוט של פעולות מורכבות״.