הוזמן בכור: ״בישורת האחרונה״ לקראת החתימה על הסכמי הרפורמה

יו״ר חברת נמל אשדוד ציינה כי החתימה על הסכמי הרפורמה תגיע בקרוב, וצידדה בחיפוש אחר משקיע אסטרטגי. הוזמן בכור: ״בעידן התחרות חשוב שיגיע משקיע שמביא ערך לנמל. צריך שתהיה רפורמה כמו שמים פתוחים – הים הפתוח״


15:02 ,23.12.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

״נמל אשדוד לא יישאר מאחור ובקרוב יחתום על הסכם לצירוף משקיע אסטרטגי לבעלות על הנמל״. כך אמרה יו״ר נמל אשדוד, אורנה הוזמן-בכור, בוועידת ישראל לעסקים של גלובס שהתקיימה בשבוע שעבר. עם זאת, הדגישה הוזמן-בכור, כי נכון לעכשיו הנושא נמצא בדיונים בין ועדי העובדים.

 

לדבריה, שנת 2017 הסתיימה ברווחיות חסרת תקדים ועם הישגים אדירים. ״נכון שיש ׳רעשי רקע׳ ביחסי העבודה״, אמרה יו״ר חברת הנמל והזכירה כי חברת הנמל מעסיקה כ-1,400 עובדים אך ציינה כי חברת נמל אשדוד נמצאת ״בישורת האחרונה״, כדבריה, לקראת חתימה על הסכמי הרפורמה – כפי שנעשה בחברת נמל חיפה לפני כשבוע, ואמרה כי ״זה יגיע״.

 

הוזמן בכור התייחסה לנושא המשקיע האסטרטגי והכחישה כי יש גורמים בוועדים שמתנגדים לרעיון המשקיע האסטרטגי בנמל. ״מי שהציע את זה היו הוועדים עצמם. חשוב שיגיע מישהו שיביא ערך לנמל. אם רוצים שתהיה תחרות אמיתית, צריך שתהיה רפורמת ים פתוח כמו השמיים הפתוחים. התחרות הגדולה בין נמלי הים תיפתח ב-2021 כשיהיו פה שישה נמלים. נמל מים עמוקים זו התחרות האמיתית, וזה לא יכול להיעשות ללא שינוי אמיתי בדי.נ.איי גם בהנהלה וגם אצל העובדים״.

 

הוזמן בכור ציינה כי בנמל אשדוד יש כיום 11 ועדי עובדים, ותמיד יכול להיות מצב שבו יו״ר ועד אחד תומך במשקיע אסטרטגי ושני נגד. ״זה בא מתוך הוועדים ואני לא מתערבת. זה לא שעומדים כאן בתור. כשהוציאו את המכרזים לנמלים החדשים באשדוד ובחיפה היו שלושה משקיעים. אנחנו נמנה מקרב הדירקטוריון צוות לניהול משא ומתן ונחתום במהרה״. הוזמן בכור העריכה כי עד לשנה הבאה ההסכם כבר ייחתם.

 

הוזמן-בכור לא הגיבה ישירות לשאלה האם בימים אלה מתקיימת שביתה איטלקית בנמל, שבאה לידי ביטוי בהאטה בקצב העבודה. ״יש האטה בעבודה ויש עיצומים. במאי הייתה שביתה וזה פגע בכל המשק ואני מעריכה שבתי המשפט לא ייתנו לזה אישור. הנה, הם שבתו. האם יצא להם מזה משהו? שביתה היא משהו משנות השמונים שכיום כבר לא מובילות לשום דבר״.

 

יו״ר הנמל אמרה כי עיתוי פרסומי הידיעות על בעייתיות בכניסת חברות סיניות לנמלים עלולה לגרום לבעיות, בין היתר עם ארה״ב, וכי אין מדובר בפרסום מקרי. הוזמן בכור ציינה כי ״ההחלטה עברה המון דיונים בקבינט טרם זמני, ויש לבצע אותה״.