נדחתה בקשת נמל אשדוד להוצאת צווי מניעה לעובדי התפזורת

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה החליטה שאין מניעה להיענות לבשה כל עוד הנהלת הנמל לא הוציאה היתר הזרמה, המבטח נגד נפילת מטען לים וזיהומו


00:00 ,20.03.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, דחתה אתמול (ג') את בקשת חברת נמל אשדוד להוציא סעד זמני דחוף, שיחייב את עובדי התפזורת לשוב לעבודה סדירה באופן מיידי.

מבקשת חברת הנמל, שהוגשה גם נגד ההסתדרות ונגד התאחדות התעשיינים (כמשיבה פורמאלית), עולה שהחל מה-17 במרץ פתחו העובדים בעיצומים, מבלי הודעה מוקדמת ומבלי שהוכרז על סכסוך עבודה. במסגרת העיצומים העובדים אינם פורקים מטעני תפזורת המצויים באוניות בשטח הנמל, וכן באוניות העושות את דרכן לנמל, וזאת עד להודעה חדשה.

בדיון שנערך אצל ארד, הצהירו העובדים וההסתדרות שהם מוכנים לשוב לעבודה סדירה ולבצע עבודות פריקה והעמסה בכל רגע נתון, בתנאי שהיא תיעשה לפי היתר הזרמה, כנדרש בחוק מניעת זיהום ים ממקורות יבשתיים.

זאת לאחר שהמשרד להגנת הסביבה הגיש ארבעה כתבי אישום נגד עובדי הנמל בגין זיהום לכאורה של הים שמקורו במטעני ברזל ופחם שנפלו למים בעת פריקתם. מדובר במטענים שנפלו לים לפני למעלה משנה.

היתר הזרמה הוא ביטוח תפעולי, המעניק כיסוי לעובדים במקרים של נפילת מטען לים. לטענת העובדים סירבה הנהלת הנמל להוציא להם היתר הזרמה, מה שהוביל לעיצומים.

בדיון הצהירו באי כוח הנהלת הנמל, ש"יעשו כל הנדרש ומתחייב בדין" לשם קבלת היתר הזרמה, מה שיאפשר את ביצוע העבודה על ידי העובדים שלא בחריגה מהוראות החוק, או הפרתו.

ארד נתנה תוקף של החלטה להצהרות הצדדים והחליטה שלא להיענות לבקשת חברת הנמל כל עוד לא ניתן היתר הזרמה.

עוד החליטה ארד שעד ליום חמישי הקרוב תודיע הנהלת הנמל בכתב האם היא עומדת מאחורי בקשתה למתן סעד זמני וסיעודי במסגרת סכסוך העבודה.