נמל אשדוד: חברי הוועד שהתפטרו מובילים מהלך לעבור נציגות מהסתדרות הכללית ללאומית

החל מהבוקר מוחתמים עובדי נמל אשדוד על טפסים שמצטרפים אותם להסתדרות הלאומית. אבי אבן חיים: יש פה סחף רציני, מאמין שנשיג תמיכה של 80% מהעובדים. רונן אלפסי: לא נהיה רשות השידור. ההסתדרות בתגובה: ההסתדרות היא הארגון החזק והיחיד במשק שיכול לדאוג לעובדי הנמלים


12:01 ,24.01.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחר ההתפטרות של שמונה חברי ועד בנמל אשדוד מגיע המהלך הבא שלהם: החתמת עובדי הנמל על טפסי הצטרפות להסתדרות הלאומית - מהלך שאם יסתיים בהצלחה - ינתק את ההסתדרות הכללית מייצוג עובדי נמל אשדוד בהסכמים מול ההנהלה ומול גופים ממשלתיים. נזכיר כי על מנת שעובדי נמל אשדוד יעברו להסתדרות הלאומית לפחות 51% מעובדי הנמל צריכים לחתום על טופס שמבטל את חברותם בהסתדרות הכללית ומצרף אותם כחברים להסתדרות הלאומית.

 

בשיחה שערכה מערכת port2port עם אבי אבן-חיים, חבר ועד ציוד מכני שהתפטר מתפקידו בוועד בתחילת השבוע, ציין אבן חיים כי "אנחנו עוברים נציגות להסתדרות הלאומית. אני מעריך כי עד כה אספנו 400 החתמות ואנחנו צריכים למעלה מ-650. אני מעריך כי נחצה את הרף הנדרש של 51% ונגיע אפילו ל-80% מהעובדים. יש פה סחף רציני לכיוון ההסתדרות הלאומית". 

 

אבן חיים ציין כי העובדים מעוניינים במעבר להסתדרות הלאומית בגלל שאצלה יש יותר אלטרנטיבות לעובדים. אחת הדוגמאות הבולטות, לדבריו, היא התקנה לפיה לא חותמים על הסכמים מול הנהלה או גופים רשמיים ללא הסכמה של הוועד - תקנה שאינה קיימת בהסתדרות הכללית, ועל כן מאפשרת להסתדרות הכללית לחתום על הסכמים למרות שוועדי העובדים והעובדים אינם מסכימים לתנאי ההסכם. 

 

אבן חיים: "העובדים לא טיפשים. שלוש וחצי שני משחקים איתנו. אנחנו יודעים מה מתכננים לנו עם הנמל החדש ואנחנו לא נוכל לשרוד. הולכים להקים שם נמל גדול עם ציוד מתקדם, ופשוט לחסל את הנמל הנוכחי. אנחנו בסך הכל רוצים להתפרנס בכבוד". 

 

רונן אלפסי, אף הוא חבר ועד ציוד מכני שהתפטר, ציין בשיחה עם מערכת port2port כי "אנחנו יוצאים היום לדרך חדשה". 

 

אלפסי ציין כי בכירי ההסתדרות הכללית נמצאים כעת בנמל בהם אבי אדרי ואלון וייס, ומנסים לשכנע את העובדים להישאר בהסתדרות הכללית. "העובדים כבר לא מאמינים להם ולא מפחדים מהם. אנחנו לא רוצים יותר את ההסתדרות הכללית כמייצגת שלנו. במשך שנים עובדי נמל אשדוד היו זרוע הביצוע של ההסתדרות וככלי איום להשבתת המשק הישראלי. הכתימו את השם של עובדי הנמל ואנחנו לא מוכנים יותר לספוג את האש. אנחנו לא רוצים לשבות יותר בשביל אף אחד אחר. אני מאמין שהמהלך הזה יצליח ואך אחד לא יצליח לעצור את הגל. ההסתדרות הלאומית היא גוף קטן יותר שמוכן להילחם עבורנו". 

 

אלפסי הוסיף כי "אנחנו לא נהיה רשות השידור".

 

מההסתדרות הכללית נמסר בתגובה כי "לא ניכנע לבריונות ולא נחזור לימים אלפים וחשוכים. ההסתדרות היא הארגון החזק והיחיד במשק שיכול לדאוג לעובדי הנמלים".