נמל אשדוד: נבחרו סטארט-אפים למחזור השני של תכנית החדשנות

נמל אשדוד ממשיך להטמיע סטרטאפים וישלב מערכות טכנולוגיות מתקדמות. בין הסטרטאפים שנבחרו לתכנית החדשנות ישנם רחפנים ורכבים אוטונומיים, חיישני זיהום אוויר וים ועוד


10:18 ,08.07.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל אשדוד ממשיכה לקדם את תכנית החדשנות ולאחרונה נבחרו 18 סטארט-אפים  מבין עשרות סטרטאפים שהגישו מועמדות למחזור השני של התכנית.

 

הסטרטאפים שנבחרו למחזור השני של התוכנית פועלים בעולמות הסייבר, ה-AI והלמידה העמוקה, ומטרתם לקדם את הפעילות החדשנית בנמל כדי לאפשר צמיחה כלכלית למדינה. במסגרת התוכנית יקבלו הסטרטאפים מערך תמיכה מלא מצוות הנמל, שטח ניסוי ואפשרות להטמיע את המוצר הסופי במערכות הנמל.

 

אורנה הוזמן בכור, יו״רית נמל אשדוד, מסרה: ״במיוחד במהלך החודשים האחרונים, בהם ישראל נאלצה להתמודד עם משבר הקורונה, הפעילות של נמל אשדוד, היתה אקוטית. נמל אשדוד, העורק הראשי של המשק הישראלי, הינו אחד היעדים האסטרטגיים במדינת ישראל, והיכולת לשלב טכנולוגיה על מנת להגן מפני אתגרים גלובליים, היא קריטית. אנחנו גאים להשיק היום את המחזור השני של תכנית החדשנות, ומתחייבים, יחד עם תמיכת הרשות לחדשנות, להמשיך ולעשות למען קידום הנמל לחזית החדשנות בעולם נמלי הים, לשיפור השירות והיעילות למען לקוחותינו הקיימים והעתידיים״.

 

בין הסטרטאפים שנבחרו לתוכנית:

 

רחפנים אוטונומיים - רחפנים אשר עורכים פעולות שגרתיות באופן אוטונומי (עם תכנות מראש ללא הפעלת אדם) ומייצרים בסיס נתונים רחב בזמן אמת למטרות ביטחון ותפעול.

 

מערכת לניטור נזקים לפריקת רכבים - בימים אלו קיים קושי רב לנטר בזמן אמת היכן נגרמו הנזקים לרכבים המיובאים: האם בזמן הטעינה לאנייה, בזמן השילוח (השייט), בזמן הפריקה, או בשלב האחסנה. המערכת המוצעת מנטרת ומצלמת את הרכב בהיקף של 360 מעלות ויודעת לתעד את הנזקים עם ירידתם הרכבים מהאנייה עד לרמת השריטה לכל רכב. המערכת מתעדת ורושמת את סוג הנזק ע״פ דגם הרכב.

 

חיישני זיהום אוויר וים - ישנן כמה וכמה פעולות פריקה אשר חלק אינטגרלי מהן הוא יצירת אבק (לדוגמא פריקת גרעינים או מיוצרי גרעינים וכו׳). ישנן תקנות לזיהום אוויר וים אשר הנמל מצווה לעמוד בהן, בהתחשב באותם תהליכים. מפעיל המנוף אינו יודע לאמוד בעין מה כמות ״הזיהום״ המותרת, ומשכך לא אחת הוא מפר ללא ידיעתו את התקנים. המערכת המוצעת יודעת לנטר בזמן אמת את כמות החלקיקים המופצים באוויר ולהוות סוג של מד מהירות לזיהום אוויר וים למפעיל הנמל.

 

רכבים אוטונומיים - החברה יודעת להסב כל רכב תפעולי (בדגש על רכבים תפעולים לנמלי ים) לרכב אוטונומי אשר מבצע את עבודתו באופן עצמאי. הפיילוט יעשה על משאית לשינוע מכולות בתוך הנמל.

 

מערכת לזיהוי פולשים על המזח -  המערכת יודעת לזהות בזמן אמת מי הגורם אשר על שובר נגלים ובמה הוא מצויד, בכל מזג אויר וללא תלות בשעת היום.

 

מערכת לייצור חשמל מגלי הים, ועוד.