15 בכירים בנמל אשדוד נעצרו/עוכבו לחקירה בחשד לעבירות שחיתות

החקירה נוהלה על ידי להב 433, רשות המסים והרשות להלבנת הון. בין השאר, חשודים העובדים בשוחד, מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, סחיטה באיומים. מהממצאים עולה עוד שהחשודים הפעילו לחצים סמויים וגלויים על חברות שביקשו לפעול בנמל תוך פגיעה בקופה הציבורית


09:46 ,27.05.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

15 עובדים בכירים בנמל אשדוד נעצרו/עוכבו לחקירה הבוקר (ג') בתום חקירה סמויה שניהלה היחידה הכלכלית של יחידת העל של המשטרה, להב 433, בחשד לביצוע שלל עבירות. בנוסף, במסגרת הפעילות בוצעו חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם. לרבות במתחם הנמל.

 

במשך חודשים ארוכים ביצעו חוקרי המשטרה, ביחד עם רשות המסים חקירות מכס ומע"מ תל אביב, בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ובליווי פרקליטות מחוז דרום (פלילי ואזרחי) חקירה סמויה בנושא.

 

החשדות בהן מתמקדת חקירת המשטרה הן עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, זיקה פרטית של עובד ציבור ועבירות על חוק איסור הלבנת הון על ידי גורמים בנמל, ביניהם בכירים בהווה ובעבר ונוספים.

 

מממצאי החקירה עלה חשד כי גורמים בנמל, ביניהם בכירים, יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים להם, ואשר מספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, זאת בתמורה לשוחד וטובות הנאה מאותן חברות.

 

עוד עולה מהחקירה חשד, כי החשודים הפעילו לחצים סמויים וגלויים על חברות אחרות, אשר ביקשו לפעול בנמל, או לספק שירותים בנמל, על מנת להבטיח כי ישכרו את שירותי החברות הפרטיות שאת עניינן ביקשו אנשי הנמל החשודים לקדם, גם כאשר היה בכך פגיעה בהכנסות הנמל, קרי בקופה הציבורית.

 

היום בשעה 15:00 צפויה המשטרה להביא את החשודים להארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקוה.

 

מוועד עובדי נמל אשדוד נמסר בתגובה: "עובדי נמל אשדוד שמעו הבוקר בתדהמה את הודעת המשטרה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, המתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים, שיהיו בכייה לדורות. עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה את עבודתה נאמנה, ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהירה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה".

 

בדף הפייסבוק של יו"ר הועד אלון חסן כתב אחד, צח סורוקה: "חוקרי להב (קללה) עצרו את אלון חסן. אני מאחל לחוקרי 433 (מחלות) להם ולבני משפחתם אינשאללה. ולחוקרי מס הכנסה אני מאחל (מחלות) להם ולילדים שלהם".

 

שר התחבורה ישראל כץ העלה הבוקר פוסט בדף הפייסבוק שלו: "כמו שהבטחתי בעבר: אני אמשיך לקדם את הרפורמה בנמלים, למרות הלחצים והאיומים. אני סומך על רשויות החוק שיעשו את עבודתם נאמנה".

 

מנמל אשדוד נמסר: "הנהלת נמל אשדוד תסייע ותשתף פעולה ככל שתדרש לכך על ידי הרשויות".