תורכיה-חיפה-ערב הסעודית? עדיין לא

שביתה שפרצה בנמל עין סוקונה שבתעלת סואץ גרמה לפרסום בתקשורת המצרית, בדבר פריקת מטען של מזון קפוא בנמל חיפה והעברתו יבשתית לירדן


00:00 ,16.10.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

שביתה שפרצה בנמל המצרי עין סוקונה מאלצת חברת שילוח מקומית לשלח סחורות תורכיות, המיועדות לערב הסעודית, דרך נמל חיפה.

על כך דיוח העיתון המצרי "אל אהראם".

נמל עין סוקונה שוכן בחלק הדרומי של תעלת סואץ. עובדיו פתחו בשביתה מלאה, כולל חסימת הכניסה לנמל, בדרישה להחזיר לעבודה שמונה מחבריהם שפוטרו בשבוע שעבר. השביתה גרמה לעצירה מוחלטת של תנועת הספנות בנמל.

החברה המצרית קאדמר מטפלת בשינוע של חמש הפלגות שבועיות של סחורה קפואה, שהיתה אמורה לצאת מעיר הנמל הדרומית בתורכיה איסדקנדרום לשטעון בנמל פורט סעיד, ממנו לעין סוקונה ומשם לנמל דובא שבערב הסעודית.

לפי הדיווח בתקשורת המצרית, במקום עין סוקונה, יעשו הסחורות את דרכן מפורט סעיד לחיפה וממנה יבשתית לערב הסעודית, דרך ירדן.

ל"PORT2PORT" נודע שהפרסום ב"אל אהראם" הקדים את זמנו, כשבפועל הנושא עדיין לא סגור וכרגע מתנהלים דיונים. לדברי גורמים, הגוף שעוצר את השטעון בחיפה מלהתבצע הוא המכס, שמערים קשיים בשל הצורך בשינוע הסחורות במשאיות קירור ומעברן לירדן דרך אחד ממעברי הגבול.

יצוין שמדובר בשינוי כיוון נוסף לטובין מתורכיה, לאחר שלאור המהומות בסוריה השכנה הופסקה במהלך השנה האחרונה התנועה היבשתית של סחורות תורכיות שיועדו לירדן דרומה.

בהודעה ששלחה בתחילת השבוע חברת דאדמר לחברת ניהול הנמלים מדובאי DP World, מפעילת מסוף המטענים בנמל עין סוקונה, נאמר שהשביתה פוגעת כלכלית בחברה, כמו גם בכלכלת מצרים. בהודעה נאמר עוד, שבמידה והשביתה תימשך, עשויים התורכים לבטל את העסקים עם החברה.

יצוין שעובדים בנמל עין סוקונה פרצו בשביתות שגרמו להפסקת העבודה בנמל למשך מספר ימים בחודשים פברואר ומאי השנה.

דובר נמל חיפה זוהר רום: "נמל חיפה ישמח להעניק את שירותיו לכל מי שיחפוץ בהם".