פיתוח הסחר של קניה בסכנה

המדינה קיוותה להוציא לפועל הקמת נמל ופיתוח תשתיות בעלות של 25 מיליארד דולר עד 2030. ההתקפות של מוסלמים קיצונים מעמידות את הכל בסכנה


12:37 ,30.06.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

ההתקפות של מוסלמים קיצוניים שאירעו לאחרונה בקניה עלולות לאיים על פרויקט שדרוג נמלים ופיתוח תשתיות בעלות של 25.5 מיליארד דולר, שאמור לקום ליד העיר Lamu.

 

עד כה התרחשו רוב ההתקפות במומבסה, הרחוקה כ-240 ק"מ מ-Lamu, אולם שתי ההתקפות האחרונות, שהתרחשו ברווח של 24 שעות, התרחשו כ-30 ק"מ מעיר החוף, ותבעו את מותם של 65 בני אדם.

 

העיר Lamu נמצאת בצומת דרכים, שאמורה לחבר בין שדות הנפט החדשים באוגנדה ובקניה על ידי צינור שיוצא לאוקיאנוס ההודי, כמו גם לחבר את אתיופיה, שלה אין מוצא ימי, עם נמל המכולות החדש, לאורך הכביש המהיר החדש של צפון קניה. "העתיד שלנו תלוי בהקמת הנמל החדש", אמר בנאי מקומי, "אבל אם לא יהיו תנאים של שלום, אי אפשר יהיה להקים את הנמל".

 

לדברי מבקרים, תוכנית במסגרתה יגוייסו 25 מיליארד דולר בכדי להקים נמל חדש, בעל 32 רציפים, לסלול כבישים מהירים ותשתיות תחבורתיות אחרות, וכל זה עד לשנת 2030, הוא פרויקט שאפתני מדי.  

 

בתחילת השנה שעברה זכתה חברה סינית במכרז בשווי 484 מיליון דולר להקים שלשה רציפים בנמל  Lamu. נכון לעכשיו, עדיין אין סימן לתחילת העבודות.

 

במקביל קורם עור וגידים פרויקט הקמת נמל חדש בטנזניה הסמוכה, בעלות של 10 מיליארד דולר, המוקם בתמיכה של הממשלה הסינית.