נציגי איגוד המשלחים הבינ"ל בוחנים אלטרנטיבות לנמלי ישראל

נציגים בכירים מקרב האיגוד ביקרו בנמל עקבה במטרה לבדוק את אפשרויות השימוש במתקנים הלוגיסטיים החדישים. שלמה שרון: "אנחנו בוחנים אלטרנטיבות לקטסטרופה בנמלים"


00:00 ,16.09.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

נציגים בכירים מקרב האיגוד ביקרו בנמל עקבה במטרה לבדוק את אפשרויות השימוש במתקנים הלוגיסטיים החדישים. שלמה שרון: "אנחנו בוחנים אלטרנטיבות לקטסטרופה בנמלים"
 
משלחת מבכירי חברות הלוגיסטיקה בישראל מאיגוד המשלחים הבינלאומיים ביקרה לפני החג בעקבה, ירדן. בין המבקרים בעקבה נציין את שלמה שרון, יו"ר איגוד סוכני המכס והמשלחים הבינ"ל, אמיר שני, מנכ"ל חברת עמית, יגאל ששון מחברת רות קרגו, יוסי ביבאס מחברת האחים ביבאס, אורי פרונט מחברת פריץ, יואב אלי מחברת אביעד ובכירים נוספים. מטרת הביקור הייתה לבדוק את אפשרויות השימוש במתקנים הלוגיסטיים החדישים בנמלי עקבה כפתרונות לקידום סחר החוץ במדינת ישראל.
 
הצורך הזה מקבל משנה תוקף לאור המשבר המתמשך בפעילות נמלי הים של ישראל, אשר זמן פריקת האוניות בהם גדל והולך, והצפיפות בהם עלולה להחריף עם פתיחת עונת הייצוא החקלאי בחודש הבא.
 
המנהלים הוזמנו על ידי החברה המפעילה את מסוף המטענים האווירי בנמל התעופה בעקבה, המופעל על  ידי חברת NAS, העוסקת בהפעלת מסופי מטען בארצות המפרץ ואפריקה בבעלות חברה מדובאי.
 
שלמה שרון, יו"ר איגוד המשלחים בישראל, אמר כי: "המטרה המוצהרת של הביקור שלנו בנמל עקבה היתה לבחון אלטרנטיבות לקטסטרופה בנמלים. הופתענו מיעילות הנמלים כאן".
 
בסיור התברר כי נמל המכולות בעקבה מופעל על ידי חברת בת של קונצרן הספנות הדני Maerskבאופן יעיל ביותר: זמן ההמתנה המקסימלי לפריקת מכולות מאוניות ירד מ- 18 ימים טרום הפרטת הפעילות בנמל, ל-18 שעות בלבד.
 
את הנמל פוקדות אוניות של מרבית חברות הספנות המובילות בעולם. מנהלי המסוף דיווחו כי באפשרות הנמל לשנע כיום כ-400 אלף מכולות בשנה, וכי באפשרותו לשרת גם את הסחר הישראלי.
 
במקביל, גילתה המשלחת כי גם מסוף המטענים האווירי במקום עשוי להוות חלופה בשלב זה, ולקבל מטוסי צ'רטר עם סחורה ליעדים במזה"ת, ובעתיד גם מטענים מהמזרח הרחוק לארץ.
 
מאחר והפעילות במסוף זה מצטמצמת לפעילות מטוסי צ'רטר (בעיקר לעיראק), מטרת הביקור הייתה לבחון אפשרויות שימוש במסוף זה למטענים ישראליים. הכוונה בעיקר למטענים חקלאיים מאזור הערבה ומטעני צ'רטר ישראליים נוספים לארצות המפרץ וארצות אחרות במזה"ת.