ארבעה רציפים חדשים ופרטיים; לעבוד מול הוועדים

באסיפה השנתית של לשכת הספנות דיבר נשיא הלשכה ד"ר יורם זבה על הצורך של מדינת ישראל להכין תשתיות הולמות בכדי שחברות הספנות הגדולות לא יוותרו על פקידה בנמלי ישראל


00:00 ,03.06.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

אתמול (א') נערכה בקיסריה האסיפה השנתית של לשכת הספנות.

בתחילת האסיפה עמדו החברים דקה דומיה לזכרו של ראובן צוק ז"ל, לשעבר נשיא הלשכה, שנפטר לפני כשנה וחצי.

ראשון הנואמים באסיפה היה נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין, שדיבר על התקופה הקשה בפניה ניצב המשק והסחר הישראלי בעקבות ההחלטה להכיל את הרפורמה בנמלים. לין: "ככל הנראה, אנחנו מתקדמים לקראת תקופה מאוד בעייתית בנמלים בניסיון לייצר רפורמה. המגזר העסקי יתמוך באופן מלא וללא סייג ברפורמה שמתכנן משרד התחבורה".

לאחריו דיבר יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית ד"ר גד שפר (ראו ידיעה נפרדת).

מנכ"ל צים רפי דניאלי התייחס פחות בדבריו לנושא הנמלים, תוך שהוא מעדיף לדבר על החשיבות של לשכת הספנות כגוף מאוחד, שמייצג את כל מגזר הספנות למול הרגולציה.

נשיא לשכת הספנות ד"ר יורם זבה נתן סקירה ארוכה על מצב הנמלים והספנות, בה חזר על נייר העמדה שהוציאה הלשכה בדבר הצורך להקים ארבעה רציפים חדשים, שניים בשטחי נמלי חיפה ואשדוד ושניים מחוצה להם, שיתחרו ברציפי הנמלים, כולם פרטיים. זבה לא היסס להביע "דיעה פחות פופולרית – ההתנהלות של הנהלות הנמלים כיום היא טובה, אבל זה לא אומר שלא נדרשת רפורמה". הוא הבהיר שיושבי ראש ועדי שני הנמלים אינם "האחות תרזה", לדבריו, אולם "איתם צריך להסתדר ואי אפשר להתעלם מזה".

זבה הדגיש עוד בדבריו שהוא אינו נכנס לנושא של יחסי עבודה בנמלים, אלא מעדיף לדבר על תשתיות: "לא צריך לפחד מעודף תשתיות, זה הדבר הנכון לעשות", אמר.

הוא דחה גם את הביקורת בדבר הקמת נמלי מים עמוקים, שיוכלו לשרת את אוניות המכולה הגדולות. "אלו האוניות שפועלות היום, שעוברות בין מזרח למערב במסגרת ההפלגות שלהן. אם מדינת ישראל לא תשכיל לבנות תשתיות שידעו לקלוט אוניות כל כך גדולות, נצטרך לשמוח את ידינו על נמלים זרים", אמר.

בסיום הישיבה נבחרו חברו נשיאות הלשכה: דוד קסטל מסקנדינבית נבחר כסגן נשיא הלשכה וכיו"ר ועדת הכספים; יוני איזאקוב מקוראל נבחר כיו"ר ועדת הדרכה ואירועים; יורם הופמן מאמא נבחר כיו"ר ועדת תפעול; עוד נבחרו כחברי הנשיאות: רני בן יהודה, צים; עדני סימקין, MSC; יגאל בריף, קמור; גיל מילר, מארסק; זאב לייבוביץ', אלאלוף; גל תורן, לוסי בורכארד; סמי נייאגו, כרמל ספנות.