חברות ספנות יוגבלו בפרסום הודעות על העלאות מחירי ההובלה

נציבות האיחוד האירופאי הודיעה, כי על מנת להימנע מחקירות נוספות ומקבלת קנסות, יוכלו החברות לפרסם את מחיר המקסימום של ההעלאה, אולם להציע ללקוחות מחיר נמוך יותר; כן תחול הגבלה על מועד הפרסום


11:31 ,18.02.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

נציבות האיחוד האירופאי אישרה ש-15 חברות ספנות החשודות בהפרה של חוקי ההגבלים העסקיים, הבטיחו לשנות את המדיניות שלהן בנוגע לפרסום של הודעות על העלאות מחירי ההובלה הימית בכדי להימנע מחקירות נוספות של הנציבות ומקנסות אפשריים.

 

הנציבות פתחה בחקירה בחודש נובמבר 2013 כנגד חברות הספנות, בטענה שמאז 2009 פרסמו חברות גלובליות הודעות על העלאות מחירי ההובלה הימית בקווים אל/מ אירופה, ובכך אותתו לשאר החברות על כוונותיהן ועל תיאום אפשרי של מחירי ההובלה.

 

הפרסומים, לדברי הנציבות, נעשו מספר פעמים בשנה וכללו הצהרות על גודל עליית המחירים ותאריך היישום. מדובר בהצהרות, שעל פי הטענה היו דומות מאוד אחת לשנייה, ופורסמו תמיד מספר שבועות לפני שהעלאות המחירים נכנסו לתוקף, מה שהעלה את חשד הנציבות.

 

החברות שנמצאו תחת חקירה היו צ'אינה שיפינג, CMA CGM, אוורגרין, המבורג סוד, האנג'ין, האפאג לויד, HMM, מארסק ליין, MOL, MSC, NYK, OOCL, UASC וצים.

 

לדברי הנציבות, כל הודעות עתידיות על העלאות מחירים יהיו מחויבות בנוגע להעלאות המקסימליות, כשהמובילים יוכלו להציע מחיר מתחת לפרסום. בנוסף, לא יתאפשר לחברות לפרסם הודעות על העלאות מחירי למעלה מ-31 יום לפני כניסתן לתוקף.