מארסק ליין: נעשה שימוש מוגבר בתעלת פנמה המורחבת

בכוונת החברה, שהיא לקוחה גדולה ובולטת של רשות תעלה פנמה, להגדיל את מספר המעברים בתעלה ולהגיע לנפח קיבולת כולל של 400 אלף מכולות


12:43 ,28.06.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת מארסק ליין, חברת הספנות הגדולה בעולם, הודיעה כי היא מקדמת בברכה את פתיחת תעלת פנמה המוחרבת, וכי ככל הנראה היא תוסיף קיבולת ותנתב מחדש את קווי השירות שלה על מנת לעשות שימוש בתעלה המורחבת.

 

עם פתיחת תעלת פנמה המורחבת בתחילת השבוע הנוכחי, חברת מארסק ליין – שהיא גם אחת מהלקוחות הבולטים של רשות תעלת פנמה – הודיעה כי בכוונתה להשתמש בתעלה המורחבת ולנתב מחדש מספר קווים שהחברה מציעה כך שיעברו בתעלה המורחבת.

 

נזכיר כי הרחבת תעלת פנמה מאפשרת הכפלת הקיבולת שעוברת בתעלה ומאפשרת כיום מעבר של אניות בדירוג "ניאו-פנמאקס" עם קיבולת של עד 14,000 TEU.  הפתיחה הרשמית של התעלה המורחבת לאניות מסחריות התקיימה ביום שני השבוע. 

 

מארסק ליין ציינה כי בכוונה לבצע למעלה מ-400 מעברי אנייה בתעלת פנמה עד סוף שנת 2016 בנפח קיבולת כולל של 400,000 TEU ותשלום אגרות מעבר המוערך בכ-100 מיליון דולר. בשנת 2015, לשם המחשה, מארסק ליין ביצעה 313 מעברים בתעלה עם אניותיה ושילמה אגרת מעבר בסך של 80 מיליון דולר.

 

סורן טופט, סמנכ"ל התפעול של מארסק ליין, ציין כי "כלקוח ותיק, מארסק ליין מברכת על פעולת ההרחבה של תעלת פנמה. אנחנו מצפים לראות את האניות הגדולות שלנו עוברות דרך התעלה המורחבת. מדובר בהתפתחות חיובית ביותר עבור הסחר, עבור פנמה והאזור כולו, וכמובן עבור קווי הספנות אשר עוברים במסדרון תנועה חשוב זה מדי יום"

 

על פי נתוני חברת מארסק, תעלת פנמה מהווה בערך 5% מהסחר הימי העולמי ותעלת פנמה המורחבת תיצור גידול של 3% בהיקף המטענים החוצה את התעלה. "כיוון ש-60% מהתנועה בתעלת פנמה מתחילה או מסתיימת בנמלי ארה"ב, לדבר תהיה השפעה ישירה ובולטת על הסחר בין אסיה והחוף המזרחי של ארה"ב", ציינה החברה.

 

אנדרה בואנס, מנהל הרשת במארסק ליין, רמז על השינויים הצפויים כשאמר כי "הרחבת התעלה תספק לנו אפשרויות נוספות, בעיקר בקווים שלו מאסיה לדרום אמריקה, ומאסיה לחוף המזרחי של ארה"ב. סביר להניח כי מארסק ליין תעשה שימוש מוגבר בתעלה המורחבת ותשנה קו אחד או יותר עם אניות גדולות אשר יחלו להפליג דרך התעלה המורחבת".