נשיא BIMCO: מקווה שמלחמת הסחר בין ארה״ב וסין לא תשפיע על הספנות

מציין כי תעשיית הספנות מוטרדת מאובדן אפשרי של נפחים המובלים בנתיב הסחר הטרנס-פסיפי בין סין לארה״ב. זאת עקב הצהרת הנשיא טראמפ כי יטיל מכס בשווי 50 מיליארד דולר על מוצרים המיובאים מסין


13:00 ,30.05.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא BIMCO, ארגון בעלי האניות הבינלאומי, התייחס לאחרונה למלחמת הסחר המסתמנת בין ארה״ב וסין בשל הכרזתו של הנשיא טראמפ כי יטיל מכסים על ייבוא מוצרים בשווי של 50 מיליארד דולר מסין. 

 

לדברי אנסטאסיוס פאפאג׳יאנופולוס (Anastasios Papagiannopoulos), נשיא הארגון, ארה״ב היא שותפת הסחר הגדולה ביותר בסין, הנמדדת לפי ערך - וסין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר עם ארה״ב. ״תעשיית הספנות העולמית מראה סימני דאגה כאשר שתי מדינות בעלות חשיבות עצומה למגזר הספנות נכנסות לזירה על מנת לצאת למלחמת סחר – בלי ככפות״ 

 

נשיא הארגון הוסיף כי ״אני עדיין מקווה כי הסחר העולמי לא יושפע ואני מעודד את הצדדים המעורבים למנוע הסלמה מזיקה שתשפיע על תעשיית הספנות באופן קשה״. 

 

לדברי מומחים בארגון BIMCO, אשר מונה כ-2,000 חברים בלמעלה מ-120 מדינות, מה שמטריד את תעשיית הספנות במכולות הוא האובדן האפשרי של נפחים המובלים בנתיב הסחר הטרנס-פסיפי בין סין לארה״ב. 

 

לטענתם, בתחום הובלת המכולות, ההובלה לכיוון ״הראשי״ (Fronthaul) – במקרה זה מסין לארה״ב, מכתיבה את כמות הקיבולת בסחר זה, וכמות זו גדולה בדרך כלל מההובלה ״חזור״ (Backhaul) (מארה״ב לסין). 

 

אנליסט הספנות הראשי של BIMCO, פיטר סאנד (Sand), מציין כי ״תעשיית הספנות מודאגת מיבוא ברמה נמוכה יותר של מכולות לארה״ב, אשר עשוי להיות תוצאה של מלחמת סחר בין ארה״ב לסין״.

 

אם הנפחים בכיוון הלוך (מסין לארה״ב) ירדו הדבר יגרום להיצע קיבולת וניצולת גרועה של אניות לצד ירידה במחירי ההובלה וההכנסות בנתיבי הטרנס-פסיפי. 

 

לדברי מומחי ארגון BIMCO, משלוחי ה״חזור״ משמשים בעיקר על מנת לכסות על עלויות מיקומה מחדש של האנייה למסע ״ההלוך״ הבא, והם אינם מייצרים רווחים עבור חברות הספנות.  

 

על פי נתונים של חברת Drewry, תנועה של 1.8 מיליון מכולות המיובאות מארה״ב לסין, ו-3 מיליון מכולות המיובאות מסין לארה״ב עלולה להיות מושפעת מהיטלי מכסים חדשים וממלחמת סחר בין ארה״ב וסין. כלומר, כמעט 2.5% מכלל תנועת המטענים העולמית במכולות עשויה להיות מושפעת מכך.