ביהמ"ש גזר מאסר בפועל על יבואן שהבריח סיגריות

היבואן ייבא דרך נמל חיפה מכולה שבה נתפסו כ-19 אלף חפיסות סיגריות מזויפות, כאשר הוצהר כי היא מכילה מפיות נייר. המס שנגרע מקופת המדינה עמד על כ-2.3 מיליון שקלים


00:00 ,09.03.2011 מאת: עו"ד גיל נדל, קידר הללי

לאחרונה, הטיל בית משפט השלום עונש מאסר בפועל וכן קנס כספי בסך של 100 אלף שקלים על יבואן סיגריות, אשר נתפס כמבריח סיגריות במכולה שהוצהר כי היא מכילה מפיות נייר.

 

עובדות המקרה

יבואן ייבא לישראל דרך נמל חיפה מכולה שבה נתפסו כ-19 אלף חפיסות סיגריות מזויפות, הנחזות לסיגריות מסוג "מרלבורו לייט". המכולה נתפסה על ידי רשות המכס בחיפה כאשר הוצהר על ידי היבואן כי היא מכילה מפיות נייר. המס שנגרע מקופת המדינה עמד על כ-2.3 מיליון שקלים, הכוללים מכס, מס קניה ומע"מ. היבואן הורשע ובשלב זה טענו הצדדים לעונש הראוי.

טיעוני היבואן לעונש

היבואן טען כי הינו תורם לחב"ד מזה שנים רבות, ואף כאשר ירד מנכסיו, המשיך לתרום בעשייה, בהשלמת מניין בבית אבלים, חלוקת מזון לנזקקים ועוד. עוד טען היבואן כי, כיום הוא עובד כמגייס כספים לחב"ד, בנו וביתו לומדים בבתי הספר של חב"ד ואם יוטל עליו עונש חמור, ילדיו יפגעו. בנוסף, טען כי הוא בן 55, וכי זו הייתה מעידה חד-פעמית שאינה דרכו, וכתוצאה ממשבר בחייו הפרטיים ירד מנכסיו, איבד את כל רכושו, התגרש מאשתו ואם לארבעת ילדיו, והחל בהליך שיקום. על כן, ביקש היבואן מבית המשפט להתחשב בנסיבות האישיות שלו ולגזור עליו עונש מאסר על תנאי וקנס נמוך במקום מאסר בפועל.

טיעוני רשות המכס לעונש

רשות המכס טענה כי ליבואן רישום פלילי בנושא של החזקה או ניהול של מקום המשמש למשחקים אסורים. עוד טענה רשות המכס כי חומרת מעשיו של היבואן מתבטאת בכמות הסיגריות המוברחות, בניסיון להחביאן במכולה בעזרת מפיות נייר, בכוונה למסור עובדה מטעה לרשות המכס ובגובה המס ממנו התכוון להתחמק.

רשות המכס טענה כי, עבירת ההברחה הפכה להיות מכת מדינה, שכן קל מאד לבצע אותה והיא גורמת לקופת המדינה נזק רב. על כן, ביקשה רשות המכס להטיל על הנאשם מאסר בפועל משמעותי, מאסר על תנאי וקנס גבוה.

גזר הדין

בית המשפט קבע כי מאחר ומדובר בעבירה חמורה שקלה מאד לביצוע, ואשר הפכה להיות מכת מדינה, עולה הצורך ממשי בהרתעת עבריינים עתידיים, דבר המצדיק להטיל על היבואן עונש מאסר, וכן קנס כספי לא מבוטל. בסופו של דבר, גזר בית המשפט על היבואן עונש של 18 חודשי מאסר וכן קנס כספי על סך 100 אלף שקלים שניתן להמירו בעשרה חודשי מאסר נוספים.

(ת"פ 1482-06 מ.י. הלשכה המשפטית בית המכס חיפה נ' וכסלר מנחם, גזר-דין מיום 10.2.11, השופטת יעל פרדלסקי. ב"כ הצדדים- למכס- עו"ד הוכמן. לנאשם- עו"ד חרלפ).

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il