הכל בגלל טיפה קטנה

בית המשפט לתביעות קטנות בחיפה דחה תביעה שהגיש יבואן של משקאות חריפים לחייב סוכן מכס להשיב לו דמי טרחה בטענה שהתשלום היה מופרז


00:00 ,23.05.2012 מאת: עו"ד גיל נדל, ליאור מנשרוף

יבואן משקאות חריפים פנה לסוכן מכס, כדי שיטפל בשחרור מכולת משקאות חריפים. היבואן טוען ששילם בתמורה לשירות לסוכן 5,000 שקל, כששכר הטרחה הראוי והמקובל עבור שירות מסוג זה עומד על 1,000 שקל. לכן תבע היבואן מהסוכן את ההפרש, בסך 4,000 שקל.

מנגד הציג סוכן המכס חשבוניות, לפיהן חויב היבואן בסכום של 4,733 שקל בעבור השירותים, ולא 5,000 שקל כפי שטען. בנוסף טען הסוכן שהוא הודיע מראש ליבואן מהו גובה שכר הטרחה אותו הוא גובה בעבור שירות מסוג זה.

השופטת רחל חוזה מבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה קבעה שאין לחייב את סוכן המכס להשיב ליבואן 4,000 שקל וחייבה אותו בתשלום הוצאות משפט בסך 800 שקל.

על מנת להוכיח שהסכום בו חויב היבואן חורג מהמקובל, קבע בית המשפט, היה על היבואן להציג חשבוניות ששולמו בעבור אותן פעולות לסוכן מכס זה או אחר, משום שכל פעולה של שחרור מכולה שונה מהשנייה.

במקרה זה, נקבע, היבואן הציג חשבוניות ששילם לסוכן מכס אחר, אך לא בגין יבוא משקאות חריפים. לכן בית המשפט דחה ראיה זו וקבע שאינה משמעותית.

בנוסף הוכח שסוכן המכס הציג בפני היבואן, טרם ביצוע הפעולה, את הסכום אותו דרש, דבר השומט את הקרקע מטענת היבואן שחויב בכספים מעבר למה שסוכם.

 

_______________________

 

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il