חברת ביטוח תוכל לתבוע בישראל מחסן בלגי

התביעה הוגשה כנגד המחסן וכנגד המוביל הימי עבור נזק שנגרם למטען גזר ליצוא; המחסן כפר בזכותו להישפט בישראל


00:00 ,20.02.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, גלעד פז

לאחרונה ניסה מחסן שמקום מושבו בבלגיה לחמוק מסמכות השיפוט במדינת ישראל, בטענה כי בית המשפט הישראלי אינו בעל סמכות לדון אותו, או כי אינו הפורום הנאות לכך, אך הטענה נדחתה.

מדובר בתביעת שיבוב שהגישה חברת הביטוח אליהו בגין נזק למטען שנגרם לאחר ממבוטחיה, יצואן של מוצרים חקלאיים, בסך כולל של כ-382 אלף שקל.

על פי הטענה, משלוח גזר שהיה מיועד ליצוא ניזוק היות ואוחסן בטמפרטורה גבוהה מהנדרש בעת היצוא לחו"ל. התביעה הוגשה כנגד חברת הספנות שהובילה את המטען וכנגד חברה בלגית, שבמחסניה אוחסן המטען טרם הובלתו ללקוח הסופי.

המחסן הבלגי כפר בסמכות בית המשפט בישראל לדון בעניינו וביקש להוציא אותו מכתב התביעה. בין היתר, טענו בעלי כוחו שהמחסן אינו בעל דין נדרש לבירור התביעה, משום שלא הוכח שהנזק אירע כשהמטען היה אצלו, וכי בית המשפט בבלגיה הוא הפורום הנאות לדון בסכסוך, בין היתר בשל תניית שיפוט לבית המשפט בבלגיה.

בית משפט השלום בחיפה קבע שהמחסן הבלגי הוא בעל דין דרוש בתביעה, משום שהמטען אוחסן בבלגיה, והאחסון שם מהווה חלק אינטגרלי משרשרת אספקת המוצר. עוד נקבע, שאת שאלת אחריות המחסן לאחסון נאות יש לברר בהמשך.

בית המשפט דחה את הטענה כי קיימת תניית שיפוט זרה, משום שהיא לא הופיעה בחוזי ההתקשרות, אלא בעיתון בבלגיה, שעל פי הטענה הוצג ליצואן.

בקשר לטענת פורום לא נאות, נקבע כי מירב זיקות הסכסוך הן לישראל ולא לבלגיה משום שרוב הצדדים להליך הם ישראליים, ועדיהם יושבים בישראל.

לכן, נדחתה בקשת המחסן הבלגי והוא חויב בתשלום הוצאות משפט של 3,700 שקל.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il