מעשה בחשבונית פיקטיבית

בית משפט השלום בחיפה קבע שספק סיני לא יכול לתבוע יבואן ישראלי בגין אי תשלום, בהתבסס על טענה שסוכם בין השניים על הוצאת שתי חשבוניות, אמיתית (ויקרה) ופיקטיבית (וזולה)


00:00 ,06.12.2012 מאת: עו"ד גיל נדל

בית משפט השלום בחיפה דחה תביעה של ספק סיני נגד יבואן ישראלי בגין אי תשלום עבור סחורה מיובאת. הספק טען כי הסכים להנפיק חשבוניות כפולות לבקשת היבואן, על מנת לסייע לו להתחמק מתשלום מסים. בית המשפט קבע שאין להעניק סעד לצד שמודה בפה מלא בביצוע קנוניה.

מדובר ביבואן מכפר יסיף, שרכש בשנת 2008 שלוש מכולות סחורה מספק זר בסין. הספק הסיני טען בכתב התביעה, כי התמורה המוסכמת בעבור הסחורה עמדה על כ-180 אלף דולר, אך היבואן שילם רק כ-90 אלף דולר, ולכן נותר לו חוב כספי.

מנגד טען היבואן שהסכום עליו סוכם בין הצדדים עמד על כ-90 אלף דולר, ששולם במלואו. להגנתו הוא הציג מסמכים שהוגשו לרשות המכס, שהוכיחו כי הערך היה כפי שהוצהר על ידו.

במענה לכך, העלה הספק טענה חדשה ומפתיעה, לפיה הוא הסכים להנפיק, לבקשת היבואן, שני סטים של חשבוניות; אחד אמיתי (ויקר) והשני פיקטיבי (וזול). הספק טען, שהחשבוניות שהציג היבואן בבית המשפט היו פיקטיביות, בעוד החשבוניות שהוצגו על ידו, בסכום גבוה יותר, הן האמיתיות. עוד הוא טען, שהחשבוניות הפיקטיביות נועדו לאפשר ליבואן להערים על רשות המכס ולשלם מסי יבוא בסכום מופחת.

השופטת תמר נאות-פרי חזרה על הכלל הידוע, לפיו: "מעילה בת-עוולה לא תצמח זכות תביעה". או, במילים אחרות: חוטא לא יכול לצאת נשכר. נאות-פרי קבעה שלא יעלה על הדעת שספק סיני יודה בפה מלא בבית המשפט כי הנפיק חשבוניות פיקטיביות, ולאחר מכן ינסה לפנות לבית המשפט, למרות הקנוניה, ולבקש סעד.

עוד צוין בפסק הדין שאמנם ה"מעוול" העיקרי, על פי הטענה, הוא היבואן, אך מאחר והספק נתן יד בצורה מלאה לקנוניה, הרי שהוא שותף לביצוע העוולה לא פחות מהיבואן. עוד נטען, שמכיוון שהיבואן הכחיש את הקנוניה, היה על הספק להגיע לישראל למתן עדות, על מנת להוכיח את טענתו. זאת לא נעשה, וגם עובדה זו עומדת בעוכרי הספק הזר. בנוסף מצא בית המשפט אי התאמות במסמכים שהוצגו, והדבר היווה שיקול נוסף לדחיית התביעה.

לכן נדחתה תביעת הספק, והוא חוייב בתשלום הוצאות משפט בסך 6,000 שקל.

 


* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il