נאשם בהעלמת מס זכאי לעיין בחומר החקירה

אדם שביקש לייבא ב. מ. וו ויועץ ליבוא אישי הואשמו בהנמכת מחיר רכב ובניסיון להתחמקות ממס. היועץ הפך לעד תביעה, הנאשם ביקש לראות את החומר כנגדו


00:00 ,07.11.2012 מאת: עו"ד גיל נדל, גלעד פז

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה בקשה של נאשם במשפט פלילי לעיין בתיקי חקירה, פתוחים וסגורים, שנפתחו נגד אחד מעדי התביעה.

הנאשם הועמד לדין בגין חשד להנמכת מחיר ובהתחמקות מתשלום מסים ביחס לרכב שיובא ביבוא אישי, באמצעות סיוע של יועץ ליבוא אישי. היועץ הורשע במעורבות בהליך לאור הודאתו ושימש כעד בתביעה. הנאשם דרש לקבל חומר חקירה הנוגע לפעילות היועץ במקרים קודמים של יבוא רכב.

מדובר בנאשם שביקש לייבא לישראל ביבוא אישי רכב מסוג ב.מ.וו. Z4 מודל 2008. לצורך כך, הוא נעזר הנאשם בשירותו של יועץ ליבוא אישי ומסר לו את הכסף לרכישת הרכב. היועץ הוא ששילם את הכסף לספק הרכב בחו"ל.

מכתב האישום עולה, שהיבואן הצהיר, במסגרת רשימון היבוא, שהמחיר בו נרכש הרכב בארה"ב עמד על 19 אלף דולר, בעוד, שלטענת רשות המכס, עמד מחירו האמיתי של הרכב על 38,500 דולר. בכך, נטען, ניסה הנאשם להתחמק מתשלום מסי יבוא בסך 80 אלף שקל. העבירות שבהם הואשמו הנאשם והיועץ הן הגשת רשימון כוזב, השתמטות מתשלום מס ומסירת ידיעה לא נכונה.

בשלב מסוים הודה היועץ באשמה ונגזר עליו קנס של 6,000 שקל וכן עונש מאסר על תנאי. התביעה חתמה עימו על הסדר טיעון, לפיו הוא יהפוך לעד תביעה נגד הנאשם.

בתגובתו לכתב האישום המתוקן טען הנאשם, כי ככל שנפלה טעות בהצהרות למכס, הרי שמקורה הוא היועץ, שהערים עליו ומסר לו מידע כוזב.

הנאשם הגיש לבית המשפט בקשה לקבל חומר חקירה אודות היועץ, הנוגע למקרים קודמים בהם הוא סייע לייבא כלי רכב ביבוא אישי. הנאשם טען, כי מדוב בחומר שנחוץ לו על מנת להוכיח שאותו יועץ סיגל לעצמו דפוס פעולה של הבאת כלי רכב לארץ תוך זיוף מסמכים והגשת מסמכים כוזבים.

בית המשפט חזר על הכלל, כי מרגע שהוגש כתב אישום, רשאים הנאשם וסנגוריו לקבל לידיהם כל חומר חקירה שהינו רלבנטי לאישום ולניהול הגנתם. עוד נקבע, שתכליתו של כלל זה הוא לאפשר לנאשם משפט הוגן, לממש את זכותו החוקית להתגונן כנגד האישום, ולכן יש לפרש את תנאי ה"רלוונטיות" בנוגע לחומר חקירה בפרשנות מרחיבה.

בית המשפט ציין שתיקי החקירה שנפתחו כנגד אותו יועץ ליבוא אישי במקרים אחרים לכאורה אינם מהווים חומר חקירה שגרתי על פי דרישות החוק. אולם, לאור הגישה שיש לאפשר לנאשם עיון בצורה מקיפה ורחבה, ולאור טענת הנאשם כי חומר זה נחוץ לו לצורך הוכחת דפוס התנהגות של היועץ בגין מעשים הדומים לכתב האישום, הוחלט להיעתר לבקשה ולאפשר לנאשם לקבל את החומר.

בית המשפט ציין עוד, כי יתכן שבחומר הנ"ל יש מידע חסוי אודות היבואנים האחרים שייבאו כלי רכב ביבוא אישי, ולכן הוא איפשר למדינה למסור את עמדת אותם יבואנים למסירת החומר, אחרת החומר יועבר לנאשם.

 

___________

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il