סקירה משפטית: בית המשפט מונע יבוא מפר של טבק לנרגילה

חברת נח'לה המצרית העוסקת בייצור וייצוא מוצרי טבק טבעה יבואן ישראלי על הפרת סימן מסחר רשום בישראל. היבואן לא הכחיש ההאשמות אלא טען שהתביעה הוגשה בשיהוי רב


00:00 ,04.05.2011 מאת: עו"ד עומר וגנר, עו"ד גיל נדל

לאחרונה, ניתנה החלטה בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין תביעת יצואן סיגריות מצרי נגד יבואן שנטען כי ייבא מוצרים מפרים.

עובדות המקרה וטענות הצדדים

חברת נח'לה היא חברה מצרית העוסקת בייצור ויצוא מוצרי טבק לנרגילה. דניאל מאהר הוא היבואן הרשמי של מוצריה לישראל. על פי הטענה, החברה מייצרת ומשווקת את מוצריה תחת השם "טבק נח'לה" (Nakhla Tobacco) וכך הם ידועים ברחבי העולם.

נטען כי היקף הייבוא לישראל של מוצרים אלה הוא רב, ועומד על כארבעה מיליון שקלים ברבעון. החברה המצרית טענה שחברת צלניק סוכניות עוסקת בייבוא ושיווק מוצרים מפרים תחת השם טומבק לנרגילה בטעם תפוח, לגביה נרשם שהיבואן הוא צלניק סוכניות.

החברה המצרית טענה להפרת סימן מסחר רשום בישראל והוכיחה כי ברשותה סימן מסחר לטבק כולל איור של תפוח.

היבואן לא התכחש לעובדות אלא טען שהתביעה הוגשה בשיהוי רב, וכן טען שקיימים גורמים נוספים אשר ייתכן ומפרים את זכויות החברה המצרית, אך תביעה נגדם לא הוגשה. כך, טען היבואן כי הוא אינו מייצר את המוצרים אך תביעה נגד היצרן המפר לא הוגשה.

החלטת בית המשפט

בית המשפט השווה בין אריזות המוצרים וקבע כי מתקיים ביניהם דמיון רב גם בכיתוב וגם באיור של התפוח, והוסיף וקבע כי צרכן סביר אשר יחזה במוצרים ממרחק של שני מטרים לא יוכל להבדיל ביניהם. לאור זאת, פסק בית המשפט שמדובר בהפרה.

בית המשפט דחה את טענת השיהוי וקבע שניתן לראות בכל יבוא של היבואן כהפרה חדשה ממנה מתחילה להיבחן, כביכול, טענת השיהוי.

בית המשפט קבע כי, גם אם קיימים מפרים נוספים כמו היצרן של המוצרים המפרים, אין בכך להועיל ליבואן, והדרך פתוחה בפני החברה המצרית לתבוע גם את היצרן המפר.

לאור כל זאת, נעתר בית המשפט לבקשת החברה המצרית ונתן צו מניעה האוסר על היבואן לייבא ולשווק מוצרים מפרים, וחייב אותו בהוצאות של 40 אלף שקלים.

(ת.א. (מחוזי ת"א) 8338-10-10 El Nakhla Tobacco Sae ואח' נ' צלניק סוכניות בע"מ ואח', החלטה מיום 6.4.11, השופט גינת. ב"כ הצדדים: לחברה המצרית- עו"ד גוטפריד וירושלמי. ליבואן- עו"ד מלכית ווישניאק)

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il