עונש מאסר בפועל לשני פקידים רשויים שהורשעו במתן שוחד לבודקי מכס

הפקידים הרשויים קשרו קשר עם שני בודקי מכס, ובמסגרתו קיבלו הבודקים שוחד של עשרות אלפי שקלים מהיבואנים בתמורה להעלמת עין מטובין מוברחים שונים


00:00 ,25.09.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

הפקידים הרשויים קשרו קשר עם שני בודקי מכס, ובמסגרתו קיבלו הבודקים שוחד של עשרות אלפי שקלים מהיבואנים בתמורה להעלמת עין מטובין מוברחים שונים
 

בית משפט השלום בחיפה פסק לאחרונה מאסר בפועל של עשרה חודשים מעלה של שני פקידים רשוייים שהורשעו בין היתר במתן שוחד לפקידי מכס (בית משפט השלום בחיפה, ת.פ. 1646/06, למדינה – עו"ד חזן, לנאשמים – עו"ד מסאלחה)
 
מדובר בשני פקידים רשויים שטיפלו בשחרור מכולות של יבואנים ישראליים ומהרשות הפלסטינית. הפקידים הרשויים קשרו קשר עם שני בודקי מכס, ובמסגרתו קיבלו הבודקים שוחד מהיבואנים בתמורה להעלמת עין מטובין מוברחים שונים. סכומי השוחד ששולמו לבודקי המכס היו בגובה אלפי שקלים לבודק, ואילו הפקידים הרשויים שלשלו לכיסם עשרות אלפי שקלים כל אחד.
 
לאחר שהתקיים משפט זוטא בנוגע לקבילות חלק מהראיות בתיק, הודו הפקידים הרשויים והורשעו בכל המיוחס להם בכתב האישום.
 
בית משפט גזר על אחד מהפקידים הרשויים עונש מאסר בפועל של 12 חודשים, ואילו על הפקיד השני נגזר עונש מאסר בפועל של עשרה חודשים. כמו כן הוטל על כל אחד מהם עונש מאסר על תנאי, וכן קנס כספי בגובה 20,000 שקל.
 
בית המשפט הסביר כי העונש הראוי בגין שחיתות ציבורית הוא מאסר בפועל, וכי רק במקרים מיוחדים ניתן לחרוג מכלל זה ולהטיל מאסר שירוצה בעבודות שירות, דבר שלא נמצא הצדק לעשותו במקרה שלפנינו.
 
בית המשפט קבע כי הנאשמים מעלו באמון שניתן בשמשם כפקידים רשויים, וביצעו מעשים המלווים בתכנון מדויק לעקיפת החוק לשם בצע כסף.
 
בית המשפט קבע כי פעילותם הבלתי חוקית של הנאשמים נמשכה חודשים ארוכים, והיא הופסקה בשל חשיפת הפרשה ולא בשל פעילות יזומה כלשהי של מי מהנאשמים. מכאן הסיק בית המשפט כי אלמלא נתפסו, היו הנאשמים ממשיכים במעשיהם תוך הסבת נזקים כלכליים למדינה, והתעשרותם בדרכי מרמה ושוחד.
 
בית המשפט קבע כי העבירות בהן הורשעו הנאשמים פגעו גם ביתר עמילי המכס, ביבואנים ובסוחרים, שפעלו כחוק, בכך שיצרו תחרות בלתי הוגנת בשוק בשל החשש להוזלת מחירי המוצרים בעקבות אי תשלום המס החוקי.
 
בשולי הדברים, חשוב לדעת אילו צעדים ננקטו כנגד בודקי המכס, והאם הוגש נגדם כתב אישום. בפסק הדין אין כל התייחסות לעניין זה. בשם השקיפות השלטונית, ולמען אינטרס הציבור בכללותו, ראוי שרשות המסים תעדכן את הציבור בעניין זה.
 
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:
www.nadel-law.co.il