קירחים מכאן ומכאן

חברה שהבריחה סוללות וסיגריות במסווה של רמקולים הורשעה ותשלם קנס, למרות שהסחורה נשארה ברשות המכס


09:02 ,26.03.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחרונה פסק בית המשפט השלום באשדוד פסק כנגד חברה בשל ניסיון הברחה של סוללות וסיגריות במסווה של רמקולים ביתיים שיובאו מסין.

 

לאחר שניתנה ההרשעה, נותרה המחלוקת המרכזית בין הצדדים בגזר הדין, סביב שאלת העונש הראוי. רשות המכס טענה כי בגין "התחמקות מתשלום מס", העולה על 3 מיליון שקל (כפי שהיתה במקרה זה) העונש הראוי נע בין 12 ל- 24 חודשי מאסר בפועל, ואילו היבואנים טענו כי העונש הראוי צריך לנוע בין 4 ל-18 חודשי מאסר.

 

מדובר בהברחת 600 קרטונים של סוללות (720,000 יחידות) ו-679 קרטונים סיגריות (339,500 חפיסות) במסווה של יבוא רמקולים ביתיים ורמקולים לרכב מסין. כך על פי הרשימון שהגישו הנאשמים לרשות המכס.

 

בפועל, רק שורה אחת, בחזית המכולה המיובאת, הכילה קרטונים עם רמקולים שהוצהרו למכס, כשבשאר המכולה נמצאו 600 קרטוני הסוללות ו-679 קרטוני הסיגריות המוברחות.

 

המס המתחייב מן הטובין המוברחים, שמתשלומו ניסו הנאשמים להתחמק, עומד על 4,255,386 שקל. נומינלית לתחילת שנת 2004, כולל המס מכס בסך 11,198 שקל, מס קנייה בסך 3,405,755 שקל ומס ערך מוסף בסך 838,433 שקל.

 

רשות המכס טענה שמדובר בעבירות כלכליות חמורות, הפוגעות באופן ישיר בקופת המדינה – עבירות שקל מאוד לבצען וקשה מאוד לגלותן. מי שעובר עבירות מסוג זה, נטען, צריך לקחת בחשבון שאם ייתפס ויועמד לדין, יושת עליו  עונש הולם לעבירות כלכליות. בנוסף, נטען שהנאשם לא שיתף פעולה עם החוקרים וגם בחקירתו בבית המשפט לא נתן תשובות ענייניות והתחמק מתשובות אמיתיות.

 

היבואנים מנגד ביקשו להתחשב בעובדה שעברם הפלילי נקי לחלוטין, וכי מדובר בעבירה שבוצעה לפני עשר שנים. יתרה מכך, היבואנים הדגישו כי לא מדובר בהברחה שהושלמה, אלא בניסיון הברחה שלא צלח. על כן, טרם נגרם נזק כלשהו לקופת המדינה והסחורה כולה נשארה בידי רשויות המס.

 

השופט חיים חדש קבע כי הערכים החברתיים המוגנים, שנפגעו כתוצאה מביצוע העבירות, הם: השמירה על הקופה הציבורית ועל משק המדינה; סדירות מנגנון גביית המסים ואמון הציבור בערך השוויון בנשיאה בנטל המסים.

 

נפסק כי עבירות מסוג זה, פוגעות בקופה הציבורית ובמשק המדינה ומקשות על הממשלה לממן את צרכי הציבור; גורמות לשיבוש מנגנון גביית המסים ולפגיעה אנושה באמון הציבור ובשוויון בנטל המסים.

 

אשר למידת הפגיעה, נקבע כי אין ספק שהברחת מאות קרטונים הכוללים מאות אלפי סיגריות וסוללות, שהן סחורות עתירות מס, במסווה של רמקולים החייבים במס מופחת, גורמת לפגיעה קשה בערכים המוגנים דלעיל.

 

בנוסף נקבע, כי יש לראות בחומרה יתרה את המניעים שגרמו ליבואנים לבצע את העבירות – מדובר בבצע כסף ושביצוע העבירות דרש תכנון מוקדם. למרות שמדובר בניסיון הברחה שלא צלח, נפסק כי סעיף 219 לפקודת המכס קובע כי ניסיון לעבור עבירה על פקודה זו ייענש כאילו נעברה העבירה והפסיקה מתייחסת בחומרה לניסיונות להתחמק מתשלום מס גם אם, בסופו של דבר, מסיבה שאיננה תלויה בנאשמים, ההברחה איננה יוצאת אל הפועל.

 

בסופו של דבר נקבע שהחברה תשלם קנס בסך 100 שקל, בהיותה חברה בלתי פעילה וחסרת כל רכוש; על נאשם נוסף הוטלו 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 120 אלף שקל, או שישה חודשי מאסר תמורתו.

 

 

 

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל מתמחה בדיני יבוא, יצוא, הובלה ושילוח וסחר בינלאומי, והוא עומד בראש תחום יבוא ויצוא וסחר בינלאומי במחלקת המסים במשרד גולפרב זליגמן ושות'. לפרטים ומידע: Gill.Nadel@goldfarb.com