תנאי המכר אינקוטרמס 2010 נכנסו לתוקף

תנאי המכר Incoterms אשר מפורסמים על ידי לשכת המסחר העולמית, ה-ICC, עודכנו בתחילת חודש ינואר השנה והם מחליפים את גרסת Incoterms 2000


00:00 ,08.03.2011 מאת: עו"ד עומר וגנר, עו"ד גיל נדל

כידוע, בסחר הבינלאומי מקובלים מזה שנים רבות תנאי המכר Incoterms אשר מפורסמים על ידי לשכת המסחר העולמית, ה-ICC(International chamber of commerce). כללים אלה עודכנו מספר פעמים על מנת להתאימם לחיי המסחר הדינמיים והמשתנים.

באופן כללי, כללים אלה קובעים, ביחס לעסקאות בינלאומיות, היכן עובר הסיכון להתרחשות נזק לסחורה מן המוכר לקונה, מהן התחייבויות המוכר כלפי הקונה, ואילו הוצאות חייב המוכר להוציא בעסקה זו.

בתחילת חודש ינואר 2011 נכנסו לתוקפם כללי Incoterms 2010, שפורסמו לפני מספר חודשים, אשר צפויים להחליף את גרסת Incoterms 2000 שהייתה נהוגה עד כה. גרסת 2000 כללה 13 תנאים, בעוד בגרסת 2010 נמחקו ארבעה תנאים "בעייתיים" ונוספו שניים חדשים, כך שבסך הכל גרסת 2010 מכילה 11 כללים.

בגרסת 2000, חולקו תנאי המכר לארבע קבוצות, שסומנו באותיות E,F,C,D, כאשר באופן כללי-

קבוצה E כללה את התנאי EXW, בו הטובין נמסרים לקונה בשער המפעל בארץ הייצוא, והקונה דואג להובלה ולביטוח למדינתו.

קבוצה F, כללה את התנאים FCA, FAS, FOB, בהם, באופן כללי, הטובין נמסרים לקונה בנמל המוצא בארץ הייצוא והקונה דואג בעצמו להובלה ולביטוח למדינתו.

קבוצה C כללה את התנאים CIF, CPT, CFR, CIF, בהם, באופן כללי, המוכר דואג להובלה ולביטוח עד לנמל היעד בארץ היעד, אך הסיכון לנזק עובר לקונה עם היציאה לדרך בנמל הייצוא.

קבוצה D כללה את התנאים DAF, DEQ, DES, DDU, DDP, בהם, באופן כללי, המוכר דואג להובלה ולביטוח עד לארץ היעד והסיכון לנזק עובר לקונה רק בעת הגעת הסחורה לנמל היעד.

גרסת 2010 מחלקת את הכללים לשתי קבוצות בלבד במקום ארבע, אך השינויים המרכזיים בגרסת 2010 נוגעים לכללים שהיו חברים בקבוצה D, כאשר ארבעה מתוך חמישה תנאים בוטלו (ורק תנאי ה-DDP נשאר), אך במקומם נוספו שני כללים חדשים: DAT ו- DAP. כעת נסביר את מהות הכללים החדשים:

DAT = Delivery at terminal, משמעותו כי המוכר אחראי להובלת הטובין עד למקום פריקה ספציפי לאחר ההגעה נמל היעד. הטובין נמסרים לקונה לאחר פריקתם מכלי ההובלה ובשלב זה הסיכון עובר אליו. כלל זה מחליף את הכלל הישן DEQ.

DAP = Delivery at Place, כלל זה דומה ל-DAT אך השוני ביניהם הוא שמסירת הטובין לקונה מתבצעת על כלי ההובלה בנמל היעד, לפני הפריקה אך כשהם מוכנים לפריקה. כלל זה מחליף שלושה כללים ישנים- DAF, DES, DDU.

לפי גרסת 2010, חולקו כל הכללים לשתי קבוצות, ובהן- כללים המתאימים לכל סוגי ההובלה- כל קבוצת E, כל קבוצת D, FCA, CIP ו- CPT. וכן כללים המתאימים להובלה ימית - CFR, FOB, CIF, FAS.

תיקון מסוים נעשה בהגדרת הכללים FOB, CIF, CFR, בעוד שבגרסת 2000 הסיכון עבר לקונה עם מעבר הטובין את דופן האוניה, כעת הסיכון עובר עם מסירת הטובין על הסיפון בנמל הייצוא. ביחס לכלל ה-FOB, שבמסגרתו האחריות לדאוג להובלה חלה על הקונה, לפי גרסת 2010, יכול המוכר לדאוג להובלה בשמו של הקונה.

כמו כן, גרסת 2010 מחייבת את המוכר במסגרת כל הכללים למעט EXW, לארוז את הטובין ולא רק לדאוג לאריזתם כפי שהיה נהוג בגרסת 2000.

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il