בגלל הירידה החדה ביצוא: פעילות של עשרות מפעלים קטנים ובינוניים בסכנה

ממדד המפעלים הקטנים והבינוניים במחלקת המחקר בהתאחדות התעשיינים עולה שמזה תשעה רבעונים חלה נסיגה בפעילות, כשביצוא הנסיגה החדה ביותר


00:00 ,28.05.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

מגמת הנסיגה בפעילות המפעלים הקטנים והבינוניים בישראל נמשכת מזה הרבעון ה-9 ברציפות. הנסיגה בפעילות באה לידי ביטוי בנסיגה ביצוא, בפיטורי עובדים, בתפוקת המפעלים וברמת ההשקעות.

כך עולה ממדד המפעלים הקטנים והבינוניים של מחלקת המחקר בהתאחדות התעשיינים. המדד מבוסס על שקלול הדיווחים והתחזיות של 72 מפעלים תעשייתיים קטנים ובינוניים (עד 100 עובדים), למול 108 מפעלים גדולים (המעסיקים 100 עובדים ומעלה).

יו"ר האגף לתעשייה קטנה ובינונית בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל קבוצת ביסקול ליאור לוי מסר כי הפרמטר שלגביו המפעלים הקטנים והבינוניים פסימיים במיוחד הוא היצוא, בו נרשמת נסיגה החדה ביותר בהשוואה ליתר הפרמטרים, הן ברבעון הראשון של השנה והן בצפי לרבעון השני של שנת 2013.

לוי: "המשמעות של הנסיגה החדה ביצוא היא שהפעילות של עשרות מפעלים ניצבת בפני סכנה ממשית. היצוא של המפעלים הקטנים מהווה רק 20% ממכירותיהם, בעוד שבמפעלים הגדולים היצוא מהווה כ-50% מהמכירות, כך שכל נסיגה נוספת ביצוא של מפעלים קטנים מקשה על קיומם".

על מנת להתמודד עם מגמת צמצום היקפי היצוא בקרב המפעלים הקטנים והבינוניים, לוי קורא לממשלה "לתקצב באופן משמעותי ומיידי את הקרן לעידוד השיווק לחו"ל, שהינה הכלי היחידי לעידוד היצוא בישראל, בסכומים שיענו על הביקוש ולא פחות מ-200 מיליון שקל. לצערי, תקציב הקרן ב-2012 עמד על 26 מיליון שקל בלבד, בעוד היקף הביקושים היה כמעט פי עשרה - 250 מיליון שקל".