ביקורת בפרלמנט המצרי בשל גידול ביצוא מישראל למצרים

חברי פרלמנט מצרים האשימו את שר התעשייה וסחר החוץ המצרי במתן סיוע לישראל לייצוא מוצרים למדינות ערב באמצעות הנפקת תעודות מקור מזויפות המעידות כאילו המוצרים הם מתוצרת מצרים כביכול


00:00 ,21.12.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

חברי פרלמנט מצרים האשימו את שר התעשייה וסחר החוץ המצרי במתן סיוע לישראל לייצוא מוצרים למדינות ערב באמצעות הנפקת תעודות מקור מזויפות המעידות כאילו המוצרים הם מתוצרת מצרים כביכול
 
שר התעשייה וסחר החוץ של מצרים, ראשיד מחמד ראשיד, מצא את עצמו בלבה של סערה בישיבת ועדת התעשייה והאנרגיה של הפרלמנט המצרי. השר הואשם על ידי חברי פרלמנט מהאופוזיציה במתן סיוע לישראל לייצוא מוצרים למדינות ערב באמצעות הנפקת תעודות מקור מזויפות המעידות כאילו המוצרים הם מתוצרת מצרים כביכול. זאת בתשובה לשאילתא דחופה שהוגשה על ידי חבר הפרלמנט המצרי מחמד אלעאדלי בדבר גידול ניכר ביבוא המצרי מישראל, בהתבסס על נתונים שפרסם מכון היצוא הישראלי.

על פי הנתונים שנמסרו בשאילתא חל גידול של 76% ביבוא המצרי מישראל. השר המצרי הטעים כי "שינוי תעודת מקור הוא פשע, רמאות מסחרית ואיננו מקבלים זאת". השר ראשיד דרש ממבקריו להעביר לו פרטים מדויקים על הסחורות מישראל שיוצאו ממצרים כתוצרת מצרית, והבהיר כי החוק המצרי מטיל עונשים כבדים על מעשה כגון זה.
 
ראשיד העיד בפני ועדת התעשייה והאנרגיה של הפרלמנט המצרי והבהיר כי מצרים קשורה בישראל בשני סוגים של הסכמי יבוא. האחד כניסת סחורות ומוצרים מישראל לשוק המצרי ישירות  - יבוא אשר בשנת 2006 הגיע היקפו ל-11.4 מיליון דולר מתוכם 7.4 מיליון דולר יבוא דלקים במחצית הראשונה של השנה.

ההסכם השני הוא יבוא תשומות ישראליות במסגרת הסכם QIZהמשותף למצרים ישראל וארה"ב לייצור משותף באזורי תעשיה מועדפים, כאשר המוצר הסופי מיוצא לארה"ב בתנאים מועדפים של פטור ממכס. חבר הפרלמנט המצרי האשים כי על פי נתוני מכון היצוא הישראלי משקיעים ישראלים שותפים ב-270 חברות במצרים.

השר ראשיד הבהיר כי ישראל תופסת את המקום ה-58 בין המדינות מהן מייבאת מצרים, והיקף היבוא ממנה אינו עולה על 10% מסך כל היבוא המצרי. השר המצרי הבהיר כי משקיעים ישראלים מחזיקים שותפויות בשתי חברות בלבד באזור הסחר החופשי בקהיר מזה עשר שנים.