הסכם חדש להובלה ימית בין מדינות ערב

ההסכם מעניק לכל האוניות הנושאות דגל של מדינה ערבית זכות לעגון בנמלי מדינות ערב מקזבלנקה במערב ועד נמלי סוריה במזרח וכן נמלי הים האדום והמפרץ


00:00 ,18.06.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

ההסכם מעניק לכל האוניות הנושאות דגל של מדינה ערבית זכות לעגון בנמלי מדינות ערב מקזבלנקה במערב ועד נמלי סוריה במזרח וכן נמלי הים האדום והמפרץ
 
איחוד לשכות הספנות של מדינות ערב השלים הכנת טיוטת הסכם חדש להובלה ימית בין מדינות ערב. הנוסח החדש מעניק לכל האוניות הנושאות דגל של מדינה ערבית זכות לעגון בנמלי מדינות ערב מקזבלנקה במערב ועד נמלי סוריה במזרח וכן נמלי הים האדום והמפרץ.
 
ראש איחוד לשכות הספנות הערביות, הגנרל ימיה חאתם אלקאדי, מסר כי מטרת ההסכם החדש לעודד את חילופי הסחר בין מדינות ערב ולהסיר מכשולים בפני הפעלת אוניות סוחר במדינות אלו. לדבריו, מדינות ערב זקוקות באופן נואש להסכם מסוג זה, על מנת לאפשר להן להתמודד עם השלכות המשבר הכלכלי העולמי ולכן אין להן ברירה אלא לאשר את ההצעה לפיה לכל אונייה הנמצאת בבעלות ערבית תהיה זכות להיכנס לנמל של כל מדינה ערבית ולהעביר סחורות או נוסעים ולזכות בכל היתרונות להן זוכה חברת ספנות מקומית.
 
עוד נמסר כי בעקבות השגת ההסכם ואישורו צפויה ירידה בתעריפי התובלה הימית בין מדינות ערב וזאת לאור הגידול במספר קווי הספנות, הגברת תדירות ההפלגות והגדלת ההיקף המוצע להובלה ימית של מטענים.
 
באיחוד לשכות הספנות הערבי צופים כי ההסכם יביא להגדלת הביקושים להובלה ימית לעומת ההובלה היבשתית הנפוצה יותר בין מדינות ערב ויסייע בהגברת התחרות בין קווי הספנות. עוד מציינים באיחוד לשכות הספנות הערבי כי ההסכם יסייע בשמירה על איכות הסביבה, הקטנת עומסים בהובלה היבשתית וחסכון בדלק.