מחלוקת בין ישראל לירדן על הסכמי התעופה

לאחרונה נענו בישראל לבקשה להגדיל מספר המושבים בטיסות בקו בן גוריון - רבת עמון ל-1500, אך הופתעו כשבלוח הטיסות החורף דרשו הירדנים להגדיל המושבים ל-2000. בממלכה טוענים שישראל לא מכבדת ההסכמים


00:00 ,31.10.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחרונה נענו בישראל לבקשה להגדיל מספר המושבים בטיסות בקו בן גוריון - רבת עמון ל-1500, אך הופתעו כשבלוח הטיסות החורף דרשו הירדנים להגדיל המושבים ל-2000. בממלכה טוענים שישראל לא מכבדת ההסכמים
 
בישראל הביעו פליאה ותרעומת על טענות שנשמעו לאחרונה בממלכת ירדן, לפיהן ישראל אינה מכבדת את הסכמי התעופה בין הצדדים בכל הקשור לטיסות בקו בן גוריון - רבת עמון. מקורות יודעי דבר מסרו למערכת Port2port כי, בסוף חודש אוגוסט שעבר התכנסה בירדן ועדת התעופה המשותפת לשתי המדינות ובדיונים אשר התנהלו ברוח טובה ועניינית סוכמה שורה ארוכה של נושאים.
 
בין היתר נענה הצד הישראלי לבקשת הירדנים להגדיל את מספר המושבים בטיסות חברת התעופה המלכותית של ירדן Royal Jordanian בקו רבת בן גוריון – רבת עמון מ-1,000 מושבים בשבוע ל-1,500. הצד הישראלי אישר את בקשת הירדנים מתוך רצון ללכת לקראתו בכל הקשור לפעילות בקו טיסות הנחשב לפעיל ורווחי ביותר. ההחלטה הישראלית התקבלה גם לאור העובדה שרוב הנוסעים בקו אינם מגיעים לירדן אלא יוצאים בטיסות למדינה שלישית.
 
לאחרונה, הופתעו בישראל לקבל את לוח טיסות החורף של החברה הירדנית ובו דרישה להגדיל את מספר המושבים בטיסות בין שתי המדינות ל-2,000 (הגדלת מספר הטיסות השבועות מ-14 ל-17 טיסות בשבוע), וזאת על חשבונה של חברת ארקיע המפעילה אף היא טיסות בקו.
 
על מנת שלא לפגוע בלוח הטיסות של החברה הירדנית ולתת זמן נוסף למגעים בין שני הצדדים, אושר לירדנים לוח טיסות החורף שהוגש וזאת לתקופה של שבועיים. ראשי רשויות שדות התעופה של ירדן וישראל קיימו ביניהם מגעים בימים האחרונים על מנת לפתור את העניין ולסכם על חלוקת עודפים, לפיה חברת ארקיע הישראלית תקיים את הטיסות העודפות מעל 1,500 מושבים המותרים בהסכם לחברה הירדנית.
 
בישראל מדגישים כי, למרות שהצד הירדני מנסה להציג את הסוגיה כעניין מדיני, הרי שמדובר בקו טיסות רווחי ובעניין בעל אופי כלכלי - מסחרי הנמצא בדיון בין שתי המדינות.