שר התעשייה המצרי: נמשך המאמץ להוריד את אחוז התשומה הישראלית ב-QIZ

נציגים של מצרים וארה"ב צפויים לפתוח בקרוב בשיחות בנושא קידום הסכם השותפות הכלכלית. התשומה הישראלית הנדרשת כיום לקבלת הפטור לייצוא לארה"ב הינה 10.5%


00:00 ,11.06.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

נציגים של מצרים וארה"ב צפויים לפתוח בקרוב בשיחות בנושא קידום הסכם השותפות הכלכלית. התשומה הישראלית הנדרשת כיום לקבלת הפטור לייצוא לארה"ב הינה 10.5%
 
השר המצרי לתעשייה וסחר חוץ רשיד מחמד רשיד מסר כי משרדו ממשיך במאמצים כדי להגיע עם ישראל להסכמה על הורדת אחוז התשומה הישראלית בסחורות המיוצאות לארצות הברית במסגרת ההסכם ליצור משותף באזורי תעשייה מועדפים QIZ.
 
השר המצרי הכחיש בראיון לעיתון המצרי "אלמסרי אליום" את הידיעות לפיהן נושא הסכם ה QIZ הועבר לטיפולה של לשכת המסחר מצרים – ארה"ב ומועצת אנשי העסקים מצרים – ארה"ב, אשר על הקמתה סוכם עם הצד האמריקאי לאחרונה.
 
השר רשיד הבהיר כי לשני הגופים שהוזכרו יהיה תפקיד חשוב בפיתוח קשרי הסחר והכלכלה בין מצרים לארה"ב  בעקבות הסכם השותפות הכלכלית אשר נחתם בין קהיר וושינגטון בחודש שעבר, אולם משרדו ימשיך לעסוק בענייני ה-QIZ.
 
העיתון המצרי מציין עוד מפי דיפלומטים מצרים כי נציגים של מצרים וארה"ב צפויים לפתוח בקרוב בשיחות בנושא קידום הסכם השותפות הכלכלית, וכי לא ברור עדיין אם נושא הסכם ה-QIZ ייכלל בשיחות אלה בכל הקשור להרחבתו והקטנת התשומה הישראלית.
 
נזכיר כי בביקורו בוושינגטון בסוף החודש שעבר סיכם השר המצרי עם עמיתו האמריקאי על הוספת שני אזורי תעשייה חדשים במצרים, בני סוויפ ואלמניא, להסכם ה-QIZ.
 
מנתונים בלתי רשמיים שפורסמו במצרים בתחילת השבוע עולה כי ברבעון הראשון של שנת 2009 חל גידול של 6.4% בהיקף יצוא הלבשה מוכנה ממצרים לארה"ב במסגרת ההסכם לייצור משותף באזורי תעשייה מועדפים QIZ לכדי 196.4 מיליון דולר. מצרים מקדישה מאמץ נרחב להקטין את התשומה הישראלית הנדרשת לקבלת פטור ליצוא לארצות הברית ועומדת כיום על 10.5%.