תחי המהפיכה

התייר האירופאי הממוצע חושש למלהגיע לאזורי מתיחות והתוצאה: אניות הנופש נמנעות מלפקוד את נמלי מצרים ותוניסיה. אז מי המרוויחים הגדולים? ישראל ומדינות המפרץ. המהפכה הערבית אולי ניצחה את מובארק המצרי ובן-עלי התוניסאי, אבל את התיירים היא הפסידה ובגדול


00:00 ,12.12.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

אירועי האביב הערבי היכו מכת מוות את פעילותן של חברות הספנות העוסקות בתיירות במזרח התיכון ובמיוחד במדינות ערב השוכנות לחוף הים התיכון. כך למשל נאלצה חברת הספנות האיטלקית Costa Cruises, המתמחה בהפלגות לתיירים בחופי מדינות ערב, על פי עדות נשיאה Gianni Onorato, לצמצם את מספר הקווים אשר הפעילה ושעמד בתחילת השנה על 650 ברחבי האזור, ל- 300 בלבד לאחר המהומות במדינות ערב.

"נאלצנו לחפש נמלים חדשים לעגון בהם ולהודיע ללקוחות שלא נפקוד מקומות שהבטחנו. הייתה לכך השפעה גדולה מבחינה כלכלית ואנו מקווים ששנת 2012 תהייה טובה יותר". לדבריו, רוב הקווים שנותרו הם קווים הנמנעים מלעגון במצרים ובתוניסיה. נשיא החברה האיטלקית הוסיף כי גם לאחר שהמצב הפנימי במדינות ערב חזר לשגרה יחסית, קיים חשש מצד הלקוחות מלפקוד אזורי מתיחות ולכן השנה ובשנת 2012 החליטה החברה שלא לפקוד את נמלי מצרים ותוניסיה בשל השלכות ארוכות טווח של מהומות האביב הערבי על התייר.

ההחלטה שהתקבלה בחברת הספנות האיטלקית התגבשה בעקבות סקר שערכה בין לקוחותיה בו הבהירו 80% כי אין ברצונם לפקוד את חופי תוניסיה והיו מעדיפים להפליג למקום אחר וזאת לעומת 10% אשר הביעו נכונות לכך.

את ההתפתחויות זיהו חברות ספנות ונמלים במדינות המפרץ, אשר מיהרו להציע תחליף לשיט התיירים בנמלי המזרח התיכון. החברה האיטלקית המפעילה 15 אוניות תענוגות, תצרף בשנה הבאה להפלגות לאזור המפרץ את האונייה Costa Favolosa הנחשבת לאוניית הדגל שלה ומסוגלת להכיל 3,800 אורחים, דבר אשר יגביר את מספר הנוסעים אשר תביא לאזור המפרץ בתקופת החורף ל 233,000 איש.

במקביל, עגנה לראשונה בנמל אבו דאבי באיחוד הנסיכויות הערביות אוניית התיירים MSC Lirica, תוך שהיא מציינת את תחילת עונת החורף של חברת MSC Cruises באזור. האונייה, אשר משקלה 59,000 טון ומסוגלת לשאת 2,199 נוסעים ב- 784 תאים, חנכה את נמל התיירות המשודרג בנמל אבו דאבי ובמהלך עונת החורף 2011/2012 תבצע 19 הפלגות של שמונה ימים – שבעה לילות מנמל גנואה לאבו דאבי ודובאי ובסך הכול צפויה להביא לאיחוד הנסיכויות הערביות 41,000 תיירים.

בארגון התיירות של אבו דאבי מעריכים כי האונייה תוסיף הכנסה של 37 מיליון דולר להכנסות מתיירות באיחוד הנסיכויות בעונת החורף הקרובה ויחד עם פעילות חברת הספנות Royal Caribbean יגיע מספר התיירים הצפוי להגיע בהפלגות לאבו דאבי ל- 170,000.

בעונת חורף2012/13 תצטרף לאוניות הפועלות בתחום במפרץ האונייה MSC Opera עם 25 הפלגות מתוכננות אשר יביאו לאזור 54,000 תיירים נוספים.

חברת ניהול הנמלים מדובאי DP World הודיעה על הרחבת מסוף התיירות בנמל Port Rashid בדובאי. הטרמינל ממוקם במרכז דובאי והוא בעל יכולת לקלוט שתי אוניות תיירים בעת ובעונה אחת הנושאות בסך הכול 7,000 נוסעים. החברה מדובאי החליטה להרחיב את המסוף כך שיוכל לקלוט עד חמש אוניות תיירים בעת ובעונה אחת. המטרה להגיע ליכולת קליטה כזאת עד השנה הבאה ובעתיד אף להרחיב את הטרמינל לקליטת שבע אוניות תיירים בו זמנית.

נשיא חברת DP World סולטאן אחמד בן סוליים מדגיש כי "פיתוח המתקנים בטרמינל הנוסעים בנמל Port Rashid תומך באסטרטגיה לטווח ארוך לשלב את מגזר התיירות בצמיחה ובפיתוח בנסיכות".

סגנו, מחמד אלמועלם מבהיר כי הרחבת טרמינל הנוסעים בנמל תתבסס על איכות ומטרתה לחזק את הכלכלה המקומית באמצעות הנמל ההיסטורי של דובאי הממוקם במרכז העיר.

בינתיים רשם טרמינל הנוסעים בדובאי Dubai Cruise Terminal צמיחה של 30% בתנועת התיירים בשנים 2009 ו- 2010 ממאה אוניות אשר הביאו 260,000 נוסעים, לכדי 120 אוניות ו- 390,000 תיירים, כאשר עונת החורף בשנת 2011 תביא לנמל 135 אוניות תיירים עם 475,000 נוסעים.

ח'אלד בן סוליים, המנהל הכללי של מרכז השיווק והתיירות של דובאי DTCM, מעריך כי עד שנת 2015 יירשם גידול של 58% במספר התיירים אשר יגיעו בהפלגות תיירות לנסיכות, דבר המהווה סיבה מצוינת לתמוך במאמצי הפיתוח של הנמל.

עוד מדגישים בחברת DP World כי הם נהנים מניסיון גם בפיתוח מסופי תיירות בנמלים ברחבי העולם וכי החברה אחראית בין היתר לפיתוח טרמינל הנוסעים Quinquela Martin בבואנוס איירס בירת ארגנטינה, הנחשב לגדול והמודרני בדרום אמריקה.