חברות יהלומים חויבו להשיב למדינה 5 מיליון שקל לאחר שהפרו תנאי מענק יצוא

על פי התביעה שהוגשה על ידי פרקליטות המדינה בשם משרד הכלכלה והתעשייה, החברות קיבלו בשנות ה-90 מענק לעידוד היצוא והפרו את תנאיו


10:56 ,25.01.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל תביעה שהוגשה על ידי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה בשם משרד הכלכלה והתעשייה כנגד חברות יהלומים וחייב את החברות, ובעלי החברות, יחד ולחוד, להשיב למדינה כ-5 מיליון שקל.

 

התביעה הוגשה בגין קבלת כספי מענק לעידוד יצוא יהלומים, אשר ניתנו לחברות על ידי הקרן לעידוד השיווק לחו"ל בראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת בהיקף של כמיליון דולר, ובגין מרמה באי תשלום תמלוגים על ידי החברות והפרת תנאי המענק.

 

בית המשפט קבע כי "במקרה דנן בוצעה תרמית רבתי, שתכליתה להביא לכך שלא יועברו למדינה תמלוגים שהיה על הנתבעת לשלם למדינה".

 

התביעה הוגשה על ידי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, באמצעות עוה"ד דורון לנגה, במסגרת מהלך כולל של הגשת תביעות יזומות בשם המדינה להגנה על נכסי וכספי המדינה, ובמסגרת מהלך של הגשת תביעות בשם משרד הכלכלה והתעשייה, להשבת כספי מענקים ותמלוגים בהיקפים גדולים, במקרים מתאימים של הפרת תנאי המענקים או אי תשלום תמלוגים.  

 

הנתבעים חויבו להשיב למדינה סכום של 4,451,065 שקל בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיום 11.3.12, וכן הוצאות משפט בסכום של 400,000 שקל.

 

משרד הכלכלה והתעשייה בודק באופן עקבי את אופן השימוש במענקים שניתנו במסגרת קרנות ותכניות שונות בעבר ובהווה, על מנת להבטיח כי השימוש בכספים נעשה כדין ולטובת המטרה שלשמה הוא נועד.