יבואנים מטורקיה חייבים כ-350 מ' דולר ליצואנים ישראלים

מנכ"ל בססח, דוד מילגרום: "החמרת המשבר עד כדי ניתוק היחסים מצד טורקיה, עלול להתבטא גם באי תשלום חלק מהחובות ליצואנים ישראליים"


00:00 ,23.08.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

היקף החובות של לקוחות טורקיים ליצואנים ישראלים עומד על למעלה מ-350 מיליון דולר. כך עולה מבדיקה שנערכה בבססח, החברה הישראלית לביטוח אשראי, בעקבות הדיווחים על חשש לניתוק היחסים הכלכליים בין המדינות. זאת בעקבות פרסומים אמש בעיתון הטורקי "הורייט". על פי הדיווח, טורקיה הודיעה לארה"ב כי אי ההתנצלות מצד ישראל על אירועי המשט, תוביל "להידרדרות נוספת ביחסים בין המדינות". המשמעות בפועל, ניתוק אפשרי של היחסים הפוליטיים והכלכליים עם ישראל.

למרות המתיחות הפוליטית בין המדינות, היקף הייצוא הישראלי לטורקיה זינק במחצית הראשונה של 2011 בכ-40% לעומת התקופה המקבילה אשתקד והסתכם בכמיליארד דולר.

מהבדיקה שנערכה בבססח עולה כי היקף החובות של לקוחות טורקיים ליצואנים ישראלים עומד, נכון להיום, על למעלה מ-350 מיליון דולר. יחד עם זאת בבססח אומרים כי חרף המתיחות לא נרשמה הרעה במוסר התשלומים של לקוחות טורקיים ובהיקף החובות הבעייתיים בהם מתעכב התשלום מהלקוח בלמעלה מ-30 יום מהתאריך המוסכם.

לדברי דוד מילגרום, מנכ"ל בססח, "אם עד היום לא היה ביטוי למתיחות בין המדינות בהיקף הסחר ובמוסר התשלומים של הלקוחות בטורקיה, הרי החמרת המשבר עד כדי ניתוק היחסים מצד טורקיה, עלול להתבטא גם באי תשלום חלק מהחובות ליצואנים ישראליים." יחד עם זאת בבססח מרגיעים היום ואומרים כי אי תשלום חובות ליצואנים ישראליים בשל מדיניות ממשלת טורקיה יחשב "אירוע פוליטי" שמכוסה במסגרת ביטוח סיכוני סחר חוץ, ויגן על היצואנים הישראלים. מהחברה נמסר עוד כי בססח תמשיך לעקוב מקרוב אחר הנעשה בטורקיה ותעדכן את לקוחותיה בכל שינוי במצב הקיים וכי בשלב זה אין בכוונתה לצמצם את היקף הכיסוי הביטוחי ליצואנים לטורקיה.

אודות בססח וביטוח אשראי

בססח - החברה הישראלית לביטוח אשראי, מבטחת אשראי ב-115 מדינות בהיקף של מעל 12 מיליארד דולר בשנה, בעסקאות סחר חוץ ובשוק המקומי. ביטוח האשראי מבטיח שהספק יקבל את כספו גם במידה שהלקוח אינו משלם כתוצאה מחדלות פירעון, קשיים כלכליים או אירוע פוליטי המונע תשלום.