ישראל ואוקראינה החלו במגעים לקראת הסכם אזור סחר חופשי

ב-2012 עמד היצוא הישראלי לאוקראינה על 294 מיליון דולר, וכלל בעיקר מינרלים ומוצרים כימיים. היבוא עמד על 971 מיליון דולר


00:00 ,22.07.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

ישראל ואוקראינה ישיקו היום (ב') משא ומתן לכריתת הסכם אזור סחר חופשי. במסגרת ההסכם ידונו הצדדים בהסרתם של חסמים החלים כיום על הסחר ביניהן. סבב הדיונים הראשון יתקיים בירושלים במשך יומיים.

פתיחת המגעים הינה תוצאה של מדיניות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, להגדלת היקף היצוא הישראלי באמצעות סלילת דרך לשווקים חדשים. יצוין שהשוק האוקראיני צמא להשקעות זרות, במיוחד בתחומי החקלאות, השירותים הפיננסיים, התוכנה והציוד הרפואי. אם ייחתם, ייחזק ההסכם את דריסת הרגל של ישראל במזרח אירופה.

בראש הצוות הישראלי למשא ומתן לדיונים תעמוד מנהלת תחום הסכמי סחר בילטראליים במינהל סחר חוץ נטלי גוטמן-חן. בנוסף ייטלו חלק בדיונים נציגי משרדי המשפטים, החוץ והחקלאות.

לאוקראינה יש הסכמי סחר חופשי עם מדינות חבר העמים לשעבר, עם מדינות אפט"א והיא השלימה את המשא ומתן עם האיחוד האירופאי. בנוסף היא נמצאת בדיונים עם מספר מדינות נוספות, בהן קנדה ותורכיה.

שר הכלכלה נפתלי בנט: ״הסכם סחר חופשי עם אוקראינה יביא לחיזוק קשרי הסחר עם המדינה, המהווה צומת דרכים מרכזי בין אירופה ואסיה. אוקראינה מאופיינת על ידי בסיס תעשייה מגוון ועשירה במחצבים. אני סבור כי הידוק שיתף הפעולה הכלכלי עם מדינה זו באמצעות הסכם סחר חופשי יצור הזדמנויות עסקיות רבות עבור היצואן הישראלי״.

מנהל מינהל לסחר חוץ אוהד כהן: "הסכמי סחר חופשי מהווים מסגרת תשתיתית משמעותית עבור היצוא הישראלי. כיום, 65% מהיצוא הישראלי מופנה למדינות עימן יש לישראל הסכם סחר חופשי, המקנה ליצואנים, בין השאר, הטובות מכסיות ויתרון תחרותי".

בשנת 2012 עמד היצוא לאוקראינה על כ-294 מיליון דולר, כשענפי היצוא העיקריים הם מינרלים ומוצרים כימיים, פלסטיק וגומי, מוצרי קוסמטיקה ומוצרי חקלאות. ישראל מייבאת מאוקראינה בעיקר מתכות ומוצרי חקלאות ובשנת 2012 עמד היבוא מאוקראינה על כ-971 מיליון דולר.