גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 21.02.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.617 0
אירו 4.1057 +0.073
ליש"ט 4.7249 +0.204
100 יין 3.2675 +0.092
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

לקראת אישור בכנסת: יוגבלו יבואנים בלעדיים המונעים תחרות מיבוא מקביל

החוק שאושר בוועדת הכלכלה לקראת קריאה שנייה ושלישית מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים, להורות ליבואן בלעדי על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע פגיעה בתחרות מיבוא מקביל. לין: הרשות להגבלים עסקיים תקבל סמכויות המתאימות למשטרי עריצות
09.07.18 / 12:31
השר אלי כהן צילום: דודי וקנין
09.07.18
השר אלי כהן צילום: דודי וקנין
עו״ד אוריאל לין. ריכוז של כוח רב ושרירותי בידי רשות רגולטורית
צילום: עינת לברון
עו״ד אוריאל לין. ריכוז של כוח רב ושרירותי בידי רשות רגולטורית

עוד שלב בדרך לטיפול בריכוזיות של היבואנים הבלעדיים במטרה להגדיל את התחרות, ולהוביל להפחתת יוקר המחיה: בהמשך לפעילות משרד הכלכלה לפתיחת חסמי יבוא, הגדלת מגוון המוצרים והגברת התחרות, אושר בוועדת הכלכלה לקראת קריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק ההגבלים עסקיים ״הסרת חסמים בתחום היבוא״ במסגרת הוראת שעה לשלוש שנים, לרבות אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות, אותו קידם שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן.

 

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי החוק נועד להגביל את כוחם של היבואנים הבלעדיים, המנצלים את כוחם לצמצם פעילות של יבואנים מקבילים כמו מניעת גישה לערוצי ההפצה הקמעונאיים, תוך ניצול לרעה של כוח השוק המצוי בידיהם. כמו כן החוק יגביל את תופעת ה״גיאו-בלוקינג״, לפיה יבואן בלעדי מונע גישה של צרכנים ישראלים לרכישת מוצרים באתרי אינטרנט זרים, על מנת שאותו צרכן יקנה דרך ערוצי ההפצה של היבואן ולא ברכישה מקוונת. 

 

החוק החדש מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים, להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע חשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל. בדומה לסמכויות הממונה בתחום המונופולים או קבוצות ריכוז, הפרה של הוראותיה כמוה כהפרה של חוק ההגבלים העסקים.

 

החוק יאפשר פעולה של הממונה מול יבואן מורשה החוסם תחרות, תוך בחינת הפעולות הנדרשות לכל מקרה ומקרה שיובא לפתחה. 

 

כאמור, הסמכות לממונה תיקבע במסגרת הוראת שעה מוגבלת בזמן, על מנת שניתן יהיה להעריך במהלך תקופה זו אם עדיין עומד הצורך בסמכות כאמור, ולבחון את השלכותיה ותועלתה. 

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: ״יבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי, מה שמביא לפערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם. משרד הכלכלה, לרבות הרשויות הכפופות אליו ימשיכו לקדם בנחישות מהלכים להורדת יוקר המחייה״. 

 

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים: ״יבוא מקביל הוא בעל חשיבות בהורדת יוקר המחיה ואנו שמחים כי שר הכלכלה שם את הנושא בראש סדר העדיפות שלו״.

 

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי הצעד האמור הינו על רקע פערי מחירים משמעותיים שנמצאו בבדיקת משרד הכלכלה בתחום הטואלטיקה, אשר העידו על פער של 48% בין ישראל למדינות שונות בעולם. כחלק מהסקירה עלה כי במוצרים ספציפיים בהם ניכרת חדירה של יבוא מקביל, ירדו רמות המחירים של אותו המוצר בכ-30%. 


לין: הרשות להגבלים עסקיים תקבל סמכויות המתאימות למשטרי עריצות


עו״ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שהשתתף הבוקר בדיון בכנסת אמר כי ״הצעת החוק פוגעת בערכי היסוד הכי בסיסיים של המדינה. היא מעניקה סמכויות לרשות להגבלים עסקיים המתאימות למשטרי עריצות. היא אינה תואמת לשיטה הדמוקרטית הנהוגה אצלנו ומרוקנות מכל תוכן את הזכות לחופש העיסוק שהינה זכות יסוד הבסיסית. ההצעה מהווה דוגמה לרדיפה סלקטיבית אחר יבואנים ישירים. עצם העובדה שנותנים לרשות להגבלים עסקיים את הכוח לכפות על יבואן מה לעשות ומה לא לעשות, רק משום מעמדו או משום החשש שהוא עלול לפגוע בתחרות; מבלי שיוגדר מהו אותו חשש או מהי אותה פעולה העלולה לכאורה למנוע תחרות, הינה במהלך מסוכן של ריכוז כוח רב ושרירותי בידי רשות רגולטורית״.
 
לין הדגיש כי ״העובדה שרק מחמת ׳מעמדו׳ של אדם במגזר העסקי או מחמת ׳חשש׳ מותר להנחית על עוסק הוראות כפייתיות, ללא כל הגדרה מה תחום אותן הוראות, מקרבת אותנו לתבנית משטר המכיל סממנים של עריצות. שיקול דעת של רשות איזושהי אסור ויהיה ללא גבולות. זוהי פגיעה אנושה ביסודות המשפט בישראל, בערכי הדמוקרטיה ובזכות חופש העיסוק שהיא זכות יסוד חוקתית״.

 

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 928
פייסבוק

×