גם בסין יודעים לבצע הונאות באינטרנט

המוצרים הזולים שיוצאים מסין אל רחבי העולם יכולים לעוור את עיני היבואנים כשהם נתקלים בנוכלים מתוחכמים ברשת האינטרנט. מספר תמרורי אזהרה


00:00 ,01.07.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

מאת: יעל טראו, מנהלת שיווק הליוס סחר בינלאומי. 
 
המוצרים הזולים שיוצאים מסין אל רחבי העולם יכולים לעוור את עיני היבואנים כשהם נתקלים בנוכלים מתוחכמים ברשת האינטרנט. מספר תמרורי אזהרה
 
מנועי חיפוש רבים באינטרנט, ובראשם האתר המפורסם אליבבה, אשר מצוי בבעלות חלקית של ענק האינטרנט יאהו, מאפשרים ללקוחות פוטנציאלים מהמערב להגיע ישירות ליצרנים סיניים מובילים. במרבית המקרים איתור ספקים דרך האינטרנט הינו שלב חשוב ונכון בפעילות העסקית מול סין. אבל אליה וקוץ בה, בשנה האחרונה אנו עדים לתופעה מתרחבת בסין של הונאת לקוחות על ידי תרגילי עוקץ פשוטים דרך אתרי מכירה סיניים למיניהם.
 
כיצד מתבצעת ההונאה?
 
אתרי קש סיניים מציעים מרכולתם האטרקטיבית באתרי מכירה באינטרנט. לעיתים קרובות אותם ספקים מדומים מוגדרים באליבבה כ"ספק זהב", לכאורה גושפנקא לאמינותו של הספק, אבל בפועל הינו תולדה של תשלום גבוה שניתן לאליבבה. יש לציין כי האתר נלחם בתופעה זאת, אולם בהצלחה מוגבלת נכון להיום.
 
הלקוח הפוטנציאלי, דהיינו – כל אחד ואחת מאיתנו, מתרשם מהמחיר התחרותי של המוצרים, ושולח אימייל עם בקשה לפרטים נוספים. הספק היעיל מזדרז לענות עם כל הפרטים הנדרשים, כולל העובדה כי התשלום הראשוני הינו בגובה עשרות או מאות בודדות של דולרים בלבד. הלקוח עושה חשבון כי "במקרה הכי גרוע אפסיד 100 דולר, אבל הרווח עצום משום שסחורה זהה עולה בארץ 2,000 דולר", ומעביר את הכסף. מרגע זה הספק הסיני מתפוגג ונעלם. הנזק שנגרם אומנם לא כל כך כבד, אבל התסכול וההרגשה כי "אכלנו אותה" מכרסמים בקורבן.
 
הדוגמאות רבות: מקדחה של מקיטה שעולה בארץ 3,000 שקל מוצעת באתר אליבבה בסכום 300 שקל עם התחייבות לכך שהסחורה מקורית ואינה מזויפת. הצעות דומות מגיעות לגבי מוצרים אלקטרונים, טלפונים ניידים, נעליים, מוצרי בנייה ושאר סחורות נחשקות. לאחרונה התקבלו פניות אודות ספקים מהעיר איוו, אשר משתמשים באותה טכניקה להונות לקוחות דרך האינטרנט.
 
תמרורי אזהרה: כיצד להתגונן בפני תרגילי עוקץ בסין?
 
* מחיר נמוך מדי ומעורר חשד. המחיר צריך להיות בדרך כלל נמוך בחצי עד רבע מהמחיר בארץ, ולא נמוך כדי עשירית למשל.
 
* מותגים אותנטיים קשה עד בלתי אפשרי להשיג בסין. כאשר מציעים לכם מותג ידוע במחיר לא ריאלי – הרימו דגל אדום.
 
* חייב להיות מספר טלפון נייח בפרטי ההתקשרות של הספק הסיני. באם אתם מקבלים רק מספר טלפון נייד יש יסוד לחשד.
 
* תמיד תשאפו להזמין דוגמה בטרם ההזמנה עצמה, במידה ונתקלתם בסירוב עדיף לוותר על העיסקה.
 
* בדקו את האתר של החברה, וודאו שהאימיילים נשלחים מהאתר ולא מ- Gmail, hotmailוכדומה.
 
* עדיף לא להעביר את כל התשלום מראש.
 
* בקשו לקבל שמות של לקוחות זרים נוספים של האתר על מנת לוודא אמינות האתר.
 
* במידת האפשר, ערכו בדיקת פיזית של המוצר בסין על ידי גורם כלשהו מטעמכם לפני ביצוע התשלום.
 
* רכשתם מוצר בעשירית המחיר? ייתכן ונפלתם בפח. 
 
 

לקריאת מאמרים נוספים אודות סין אנא לחץ כאן