קנביס רפואי: משלחת של בכירי ממשל מתאילנד בוחנת שת״פ בתחום

משלחת של 20 גורמי ממשל הגיעה לישראל על מנת ללמוד מהידע הישראלי ולבחון שיתופי פעולה עם החדשנות הישראלית בתחום גידול קנביס למטרות רפואיות. ביקור המשלחת מתבצע בשיתוף עם יחידת היק״ר במשרד הבריאות


13:29 ,05.02.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחר עבודה מאומצת מצד הנספחות הכלכלית מטעם משרד הכלכלה והתעשייה בתאילנד, מבקרת בימים אלו בישראל משלחת בכירה של כ-20 גורמי ממשל תאילנדיים, על מנת ללמוד מהידע הישראלי ולבחון שיתופי פעולה עם החדשנות הישראלית בתחום גידול קנביס למטרות רפואיות.

 

המשלחת מורכבת משלושה מנכ״לים במשרד הבריאות התאילנדי ומכלל הרכב דירקטוריון חברת התרופות הממשלתית GPO אשר תהיה אמונה על הגידול של הצמח, הפיכתו לתרופה ושיווקו בבתי המרקחת של הארגון, וזאת במחירים מסובסדים. ביקור המשלחת מתבצע בשיתוף עם יחידת היק״ר (יחידת הקנביס הרפואי) במשרד הבריאות, אשר תפגיש את חברי המשלחת עם גופי חקלאות, חוות גידול ובחברות תרופות המתמחות בתמציות קנביס.

 

בחודשים האחרונים מתחוללת מהפיכה חקלאית רפואית בשוק התאילנדי. בערב חג המולד האחרון, לאחר אישור המועצה המחוקקת, הפכה תאילנד למדינה הראשונה בדרום מזרח אסיה שמכשירה גידול קנביס ושיווקה למטרות רפואיות.

 

היתר לגידול קנביס רפואי הוא עניין משמעותי עבור מדינה כמו תאילנד, הידועה בחוקים הנוקשים שלה כנגד צריכת סמים. יחד עם זאת, צמח הקנביס מושרש בהיסטוריה החקלאית והתרבותית העשירה של תאילנד כאשר השימוש בו היה נפוץ עד לשנות ה-30 של המאה הקודמת, בין אם למטרות רפואיות ובין כתבלין במרקים התאילנדיים המפורסמים.

 

מבחינות רבות, תאילנד היא מקום אידיאלי לגידול קנביס - כבר כיום, תאילנד היא מרכז עולמי לתיירות רפואית מצוינת והאקלים הטרופי במדינה מאפשר ייצור זול יותר של קנביס מאשר במדינות מתחרות. לכן, כשהחקיקה הסתיימה ורגע לפני התקנת התקנות והיציאה לדרך, מחפשים מקבלי ההחלטות בתאילנד ללמוד ממומחים עולמיים בנושאי גידול, פרמצבטיקה ופרמקולוגיה המותאמים ספציפית לשוק הקנביס.

 

דגן אלוני, הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בתאילנד: ״לישראל מעמד של מדינה חדשנית בעיני התאילנדים ואנו שמחים כי הממשל המקומי בחר לבקר בישראל, בתזמון שיא מבחינת הפוטנציאל העסקי ובהרכב מורחב מאוד, על מנת לבחון שיתופי פעולה וללמוד מהניסיון הנצבר בנושא אצלנו. כמו תמיד, אנו עושים מאמצים על מנת לקדם את התעשייה הישראלית בחו"ל בכלל ובתאילנד בפרט וזוהי הזדמנות מצוינת לחברות הישראליות בשוק התאילנדי״.

 

איתי מלכיאור, מרכז תחום הקנביס הרפואי במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה מציין שתאילנד אינה המדינה היחידה המתעניינת בידע ובתוצרת הישראלית. ״תהליך המדיקליזציה שקידם משרד הבריאות הישראלי הינו ייחודי ומעורר עניין רב ברחבי העולם. החדשנות הישראלית באה לידי ביטוי לא רק בהיבטים החקלאיים וייצור התכשירים והמכשור הרפואי הנלווה, אלא בעצם הבניית התהליך. אנחנו מאמינים שהחלטת הממשלה שהתקבלה בשבוע שעבר, להתיר ייצוא קנביס רפואי, תכניס מאות מיליוני דולרים למשק הישראלי, תסייע לחקלאים וליצרנים ותייצר מקומות עבודה רבים״.

 

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות המארח את המשלחת, מוסיף: ״מדינות רבות מעוניינות ללמוד את המתודולוגיה הקלינית שלנו על מנת שרופאים יוכלו להתוות קנביס רפואי ברמת Medical Grade למטופלים, אבל מדינות רבות עוד יותר מעוניינות בכלל לא להתעסק עם נושא הגידול עצמו אלא לייבא מוצרים איכותיים ברמה רפואית מישראל״.