שר הכלכלה על רקע הבחירות בברזיל: מערכת היחסים החמה בין המדינות תישאר על כנה

השר אלי כהן אמר כי ״במידה ובולסונרו ייבחר, מערכת היחסים החמה בין המדינות אף צפויה להתחזק - דבר שיאפשר המשך פיתוח כלכלי של סקטורים רבים שכבר היום נמצאים בצמיחה בהם חקלאות, מים, פינטק, תקשורת וציוד רפואי״


11:09 ,25.10.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי מעריך כי הנושא הכלכלי משחק תפקיד מרכזי ביותר בבחירות הנוכחיות בברזיל.

 

נזכיר כי בתחילת החודש ז׳איר בולסונארו, מועמד הימין הקיצוני, ניצח את הסיבוב הראשון של הבחירות בברזיל. מדובר באחת ממערכות הבחירות הסוערות במדינה, וזאת בהיעדר מועמד חזק וכריזמטי מהמרכז. היות ואף אחד מהמועמדים לא הצליח להשיג לפחות 50% מהקולות, ההכרעה בסיבוב השני שיתקיים ב-28 באוקטובר, תהיה בין נציג מפלגת הימין הקיצוני PSL, זא׳יר בולסונארו, גנרל לשעבר, לבין מועמד מפלגת השמאל הקיצוני PT, פרננדו חדד, ראש עיריית סאו-פאולו לשעבר. בולסונארו, המכונה ברחוב גם ״טראמפ המקומי״, גרף בסיבוב הראשון 46.7% מהקולות, לעומת 28.4% לחדד.

 

לדברי משרד הכלכלה, פרננדו חדד נתפס על ידי רבים כממשיכו של לולה, הנשיא הקודם של ברזיל שזוכה עד היום לפופולריות רבה אולם יושב כעת בכלא בשל פרשיות שחיתות. מעבר לשחיתות שמו של לולה ומפלגת הפועלים נקשר על ידי רבים כגורם מרכזי לכך שקופת המדינה התרוקנה, וזאת לאור מהלכים חברתיים כלכליים שקידמו בצורה לא אחראית.  זו גם אחת הסיבות להתחזקותו הרבה של בולסונארו בסקרים האחרונים על אף אמירות בעייתיות מאוד שהושמעו בעבר על ידי בולסונארו. אלה כללו געגועים למשטר הצבאי וכוונות להחזיר אותו על כנו, אמירות כנגד נשים וכנגד קהילת הלהט״ב.

 

עוד נמסר ממשרד הכלכלה כי בין ישראל וברזיל מתקיימים יחסי מסחר שנים רבות, שכן ברזיל הינה שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באמריקה הלטינית. בשנת 2017 היקף המסחר עמד על 1.12 מיליארד דולר, עלייה של 23% מזו שנרשמה בשנת 2016. הייצוא לברזיל היווה מעל 80% מסך הסחר, וכלל בעיקר מוצרים כימיים, דשנים ומינרלים, מכונות ומכשירים מכניים וחשמליים, מוצרי פלסטיק ותרופות. במחצית הראשונה של שנת 2018 סך הייצוא עמד על 531.1 מיליון דולר; מדובר בנתון מרשים, 27% יותר מהייצוא לברזיל במחצית הראשונה אשתקד.

 

בשנת 2007 נחתם הסכם בין ישראל למדינות המרקוסור (ברזיל, ארגנטינה, אורוגואי ופרגוואי)מה שהפך את ישראל למדינה היחידה מחוץ לאמריקה הלטינית עם גישה מועדפת לשווקים של מדינות אלה. יש כאן יתרון מובהק ליצואן הישראלי על-פני מתחרים מאירופה, מאסיה ומצפון אמריקה.

 

לדברי הנספח הכלכלי בסאו-פאולו, צחי רייך: ״ברזיל צמאה לחדשנות הישראלית ורואה במדינת ישראל מודל לחיקוי ומקור ראשון בחשיבותו לטכנולוגיות מתקדמות ולייעול תהליכים. מדי יום פונים לנספחות הכלכלית בסאו-פאולו ולנספחות הכלכלית בריו דה ז׳נרו גופים ברזילאיים מהסקטור הפרטי והציבורי, שמנסים להבין איך ניתן להתחבר עם הטכנולוגיות הישראליות וליישם אותן פה. מדובר בכלכלות משלימות, והפוטנציאל החבוי פה עבור חברות ישראליות הינו עצום. אני מזמין את החברות הישראליות לפנות אלינו ולהיכנס לשוק הברזילאי״.