אושרו תקנות לגילוי נאות של משלחים ועמילי מכס עבור משלוחים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את התקנות, שנועדו לחייב את חברות השילוח לציין באינטרנט את כל מרכיבי התשלום עבור מוצרים


12:47 ,11.08.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה תקנות שהגיש משרד הכלכלה מתוקף חוק הגנת הצרכן, ונועדו להסדיר גילוי נאות של עלויות משלוח מוצרים מחו"ל.

 

התקנות נועדו לחייב את חברות השילוח לציין באינטרנט את כל מרכיבי התשלום עבור המוצרים, ובכלל זה מחיר המשלוח או עלויות שעלולות להיגרם בגלל עיכוב המשולח במכס. כמו כן מבקשות התקנות לקבוע כי החשבונית ללקוח תכלול את כל רכיבי התשלום בהם חויב הצרכן.

 

לפי התקנות שאושרו, המשלחים ועמילי המכס יחויבו לפרסם באינטרנט את המחיר שהם גובים עבור המשלוח, לרבות העמלה שלהם עבור הטיפול בשחרור המוצר מהמכס ומסירתו לצרכן; איזה אגרות ומסים חלים על המוצר; איזה הוצאות נוספות עשוי הצרכן לשלם, כמו דמי אחסנה או כל הוצאה אחרת והיכן ניתן למצוא את המידע על פירוט תעריפי המסים, האגרות וכל ההוצאות האחרות. עוד נקבע כי עוד לפני עריכת העסקה יחויבו מהשלחים לגלות לצרכן את המחיר הכולל וכי עשויים לחול עליו הוצאות נוספות. כמו כן יחויבו המשלחים לפרט על גבי החשבונית את כלל מרכיבי התשלום. נקבע כי התקנות ייכנסו לתוקף ארבעה חודשים מיום פרסומן.

 

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל פתח את הדיון ואמר כי לצרכן מגיעה שקיפות ומגיעה לו היכולת לבדוק עבור מה הוא משלם. עוד ציין כבל כי שר הכלכלה והרשות להגנת הצרכן צריכים לטפל בכל מה שקשור לחיובים עבור דמי שימוש קבועים ולדרוש פירוט מה כוללים דמי השימוש לשם אותה שקיפות לצרכן.

 

מנכ"ל חברת השילוח UPS ליאור שגיא אמר כי התקנות לא ישימות. הוא הסביר כי הצרכנים קונים מוצרים מאתרים בינלאומיים כמו ebay, אמזון ועלי באבא ולא נכנסים לאתרי האינטרנט של חברות השילוח. הוא הוסיף, כי פירוט עלויות כמו מכס, אחסנה ושחרור הוא בעייתי, שכן העלויות הללו לא ידועות בשלב הרכישה.

 

כבל העיר כי גם הצרכנים כבר יודעים, לאחר ניסוי ותעייה, כמה יעלו להם העלויות הנוספות, ולכן גם המשלחים, שהם אנשי מקצוע, צריכים לדעת זאת.

 

היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד חנה טירי, הסבירה כי התקנות הן חלק מעבודה מקיפה להסרת חסמי יבוא והוזלת יוקר המחייב, ועוסקות ביבוא אישי.

 

ח"כ עיסאווי פריג' אמר כי המטרה היא יותר שקיפות לצרכן, על מנת שיבין מה העלות הסופית של המוצר שהזמין. "מה רע בפרסום יותר שקוף באינטרנט", תהה.

 

ח"כ מיקי לוי, סגן שר האוצר לשעבר, שהיה אחראי על המכס, אמר כי "לחברות השילוח אין נגיעה באשר לכמה מכס אשלם על לפטופ שהזמנתי מ-ebay. הם יכולים לפרט רק את עלות המשלוח והאחסנה, לא כולל מכס ומסי נמל, אחרת נהפוך אותם לעבריינים".

 

למרות הדברים לוי תמך בתקנות, לאחר שהובהר כי המשלחים יחויבו לפרט איזה מסים ואגרות יכול שיוטלו על המוצר, אבל לא יחויבו לנקוב במחיר שאותו, כאמור, הם לא יכולים לדעת מראש.