הסתיים החודש הראשון של פיילוט החובה של מערכת שער עולמי

לפני חודש הסתיים פיילוט הרשות של המערכת, הכוללת את כל גורמי סחר החוץ של ישראל. עד כה החלו כבר 82% מסוכני המכס לשדר באמצעות המערכת החדשה. בוועידת "PORT2PORT" יוקדש מושב מיוחד למערכת שער עולמי


11:42 ,03.06.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

רשות המסים מסכמת חודש ראשון מוצלח של השקת שלב פיילוט החובה של מערכת שער עולמי, המהווה בסיס ועוגן למערך סחר החוץ של מדינת ישראל.

 

המערכת החדשה תתכלל את כל גורמי סחר החוץ תחת מטריה אחת, תוך פישוט הליכי הסחר, ייעולם והתאמתם לסטנדרטים הגלובליים הצפויים בעשור הקרוב. המערכת פועלת בסביבה טכנולוגית מהמתקדמות בעולם, תוך מעבר להליכי עבודה נטולי נייר, שיתוף ידע והתממשקות מול כל משרדי הממשלה והגורמים הרלוונטיים לשרשרת הסחר.

 

לפני כחודש הסתיים שלב פיילוט הרשות, שכלל את סוכני המכס הגדולים, שנעתרו לבקשת ראש מינהל המכס להתנסות במערכת לפני עלייתה לאוויר (בפיילוט החובה) ולתת משוב באשר לתפקודה.

 

בשלב הפיילוט, מקבל מינהל המכס משובים מכל גורמי הסחר המעורבים בתהליך, מאתר תקלות ומשפרן, במטרה לאפשר את עליית המערכת לאוויר בשלב השימוש השוטף בה - נטולת תקלות ככל האפשר. כעת, בשלב פיילוט החובה, הצטרפו להרצה עוד מאות גורמים בקהילת הסחר, שישדרו למערכת החדשה כ-10% מבקשות שחרור המטענים שלהם, במקביל לשידורן במערכת הישנה. זאת על מנת לוודא השקה עתידית מוצלחת וחלקה של המערכת.

 

מבין סוכני המכס, כ-82% כבר החלו לשדר באמצעות המערכת החדשה עד היום. לאחר סיום שלב הפיילוט, המערכת תופעל מבצעית בשתי פעימות: הראשונה, שתופעל במהלך שנת 2016, תכלול את שלב הייבוא הבסיסי, בו הייבוא כולו יעבור להיות מדווח אך ורק דרך מערכת זו. בפעימה השנייה יתבצע פיילוט בתחום הייצוא. לאחר הפעלתו המוצלחת יעבור הליך הסחר כולו להתנהל דרך מערכת שער עולמי.

 

הוזלת הליכי הסחר כתוצאה מפישוט וייעול ההליכים, צפויה לתרום להגדלת היקפי הסחר של המדינה ואף לעליית האטרקטיביות של ישראל בשווקים הגלובליים. כמו כן, המערכת החדשה תאפשר לשפר את מערך ההגנה של מדינת ישראל מפני טרור וייבוא חומרים אסורים ומסוכנים למטרות שונות, כמו גם לשפר את רמת האכיפה של תשלום מסים וחוקיות הייבוא.

 

יצוין כי בוועידת "PORT2PORT", שתקיים ביום א' הקרוב באולם האווניו בקריית שדה התעופה, יוקדש מושב מיוחד למערכת שער עולמי. את המושב ינחה העיתונאי גדי סוקניק וישתתפו בו ראש מינהל המכס אבי ארדיטי ומנכ"ל קבוצת עמית ויו"ר ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים אמיר שני.