ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה אימוץ תקנים בינ״ל

תקנים בינלאומיים יאומצו כלשונם ללא התאמות ייחודיות לישראל. שינויים הכרחיים יוגשו על ידי השרים לא יאוחר מ-60 יום ויאושרו רק על ידי שר הכלכלה, שר האוצר ורוה"מ


11:02 ,18.12.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

החוק שמקדם שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן לפיו תקנים רשמיים יאומצו כלשונם על בסיס התקינה הבינלאומית, ללא התאמות ייחודיות לישראל עבר אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה. לפי ההצעה, במידה והשר הממונה ירצה לבצע שינויים בתקן הרשמי ולכלול בו התאמות ייחודיות לישראל, יעמדו לרשותו 60 יום בלבד, והם יאושרו על ידי שר הכלכלה, שר האוצר וראש הממשלה.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי ״כיום בישראל יש כ-500 תקנים כאשר בכ-250 מהם יש התאמות ייחודיות לישראל. חלק גדול מההתאמות שבוצעו עבור תקנים ישראלים בוצעו על ידי גורמים אינטרסנטים במסגרת ועדות התקינה אשר פגעו בתחרות במשק הישראלי. לדוגמה בקטשופ הישראלי היתה דרישה לכמות מלחים ולריכוז עגבניות שונה מהתקן הבינלאומי, במיטת תינוק היתה דרישה לסוג עץ מסוים, מה שצמצמם משמעותית את כמות המיטות שמוצעות בישראל לעומת העולם, בקופסאות שימורי ירקות לגבי שימורי תירס כמות הסיבים המקסימלית שונתה, במאכל חלבה היתה הוספה בתקן הישראלי לתחולת מים מקסימלית שלא קיימת בתקן הבינלאומי, ועוד.

 

מטרת השינוי המוצע להחיל את התקינה הבינלאומית גם על כל התקנים הקיימים כיום בישראל, ולא רק על אלו העתידיים, כך שהתקינה הבינלאומית תאומץ באופן גורף. מדיניות זו נועדה להפחית את הרגולציה ולהתאים את התקינה הישראלית לתקינה הבינ"ל ובכך להסיר חסמי סחר ביבוא, להוריד עלויות של המוצרים, להגדיל את מגוון המוצרים בשוק וכיו"ב.

 

בנוסף, בהצעת החוק, נותרה לשר הכלכלה הסמכות לקבוע רשמיות לשינוי לאומי שאינו מתחייב בתקן במקרים חריגים ביותר של חשש כבד לפגיעה בנושאים כגון בבטיחות/ בריאות הציבור או הגנה על הסביבה.

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "אין שום סיבה לייצר תקנים ייחודיים ישראל. אימוץ התקנים הבינלאומיים יפחית באופן דרמטי את הרגולציה, יגדיל את מגוון המוצרים ויסייע ביעילות המגזר התעשייתי והפחתת יוקר המחיה. חלק מהסטיות בתקנים הישראלים נוצרו על ידי גורמים אינטרסנטים המשתמשים בוועדת התקינה כפרקטיקה להגבלת תחרות"

 

שר הכלכלה והתעשייה הוסיף כי: "תקן רשמי נועד להגן על בטיחות ובריאות הציבור – אולם גורמים שונים הפכו אותו חסם ליבוא – המזין את יוקר המחייה. היבוא לישראל נועד לספק לציבור הצרכנים מגוון מוצרים, במגוון איכות ומחירים וחסימתו במכוון, הנה חסם יבוא משמעותי. בכל מקום בו נדרשת הגנה על בטיחות או בריאות הציבור – יותאמו התקנים, חסמי יבוא – יבלמו״.

 

הממונה על התקינה במשרד התעשייה והכלכלה, יעקב וכטל, ציין כי: ״ממשלת ישראל שמה לה למטרה לטפל ביוקר המחיה ולהימנע מחסמי היבוא. ברוח מדיניות זו, פועל משרד הכלכלה לאמץ תקינה בינלאומית הכוללת מינימום שינויים, בכדי לא לייצר חסמי יבוא אשר פוגעים ביוקר המחייה. מדובר בהליך מורכב, הכולל מגוון שלבים, ולכן הצעת חוק זו נועדה לוודא כי התקינה תאומץ בהליך בזמן סביר, ללא עיכובים ותייצר תקינה איכותית ומותאמת למקובל בעולם״.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי תזכיר הצעת החוק הופץ למשרדי הממשלה הרלוונטיים והחל תהליך RIA לשימוע ציבורי.

 

נשיא איגוד לשכות המסחר: מהלך משמעותי שיקל על יוקר המחייה
 
עו״ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, בירך את שר הכלכלה, חה"כ אלי כהן, על החוק החשוב: ״יסייע בהגברת היצע המוצרים לצרכן וכפועל יוצא מכך יגביר את התחרות. אי הצורך בהתאמות ייחודיות לישראל אף עשוי לצמצם את עלויות הבדיקה במעבדות בישראל, ויסייע בהורדת יוקר המחייה״.
 

לדברי לין, ״השוק הקטן בישראל אינו מכתיב ליצרנים הבין לאומיים הגדולים לפי אילו תקנים ליצר את המוצרים שלהם. אימוץ תקינה בינלאומית מאפשרת שפה משותפת בין היבואנים ליצרנים וסחר שוטף ויעיל, תוך הגנה על בטיחות המוצרים, וכל זאת ברוח ההתחייבויות המפורשות של ישראל מול האיחוד האירופאי״.
 
בנוסף, מציין לין כי ״המהלך יאפשר להגדיל את היצע של מוצרים שניתן לייבא לישראל, יצמצם את הצורך בביצוע התאמות במוצר שמיועד לשוק הישראלי, וייצר פלטפורמה לשימוש באישורי בדיקות שהיצרן ביצע בחו"ל כאלטרנטיבה לביצוע בדיקות מלאות ו/או בדיקות השלמה בישראל״.
 
באיגוד לשכות המסחר ממליצים לממשלה לקדם תהליכים דומים גם ביחס למסמכים טכניים שאינם תקנים ובהם צווים, תקנות ונהלים.