יצואנים לאירופה: היערכות לקויה של משרד החקלאות למערכת Traces

יצוא של שתילים אורגנים שהגיע מישראל לגרמניה באפריל נדחה בבית המכס הגרמני, וזאת משום שתעודת המשלוח הונפקה בפורמט הישן. משרד החקלאות בתגובה: היתה אי הבנה, נערכנו תוך שבוע לשינוי השיטה


10:18 ,04.06.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

יצואני תוצרת מזון אורגני לאיחוד האירופי מתלוננים על היערכות לקויה של משרד החקלאות בכל הקשור ליצוא תוצרת אורגנית לאיחוד האירופי דרך מערכת Traces החל מאפריל 2017.  

 

בעקבות שינוי חקיקה שהתרחש באפריל 2016 נקבע כי מערכת Traces, המערכת המכסית של האיחוד האירופי, תעבור לניהול אלקטרוני ללא ניירת בכל הקשור ליבוא של תוצרת מזון אורגני לאיחוד, וזאת החל מאפריל 2017.

 

השינוי, אשר נכנס לתוקף ב-19 באפריל 2017, כולל תקופת מעבר של שישה חודשים במהלכה ניתן יהיה להנפיק מסמכים הן בניירת רגילה והן בפורמט אלקטרוני, אך החל מה-19 באוקטובר המערכת תעבור לשימוש במסמכים אלקטרוניים בלבד. שינוי החקיקה כלל גם שינוי פורמט של תעודת האישור המונפקת במדינת המקור – תעודה שעל הנפקתה אחראי משרד החקלאות הישראלי.

 

למערכת PORT2PORT נודע כי יצוא של שתילים אורגנים שהגיע מישראל לגרמניה באפריל השנה נדחה בבית המכס הגרמני, וזאת משום שהתעודה הונפקה בפורמט הישן ולא בפורמט החדש, מה שגרם ליצואן לעוגמת נפש ולהפסד כספי גדול.

 

לטענת גורמים המעורים בענף היצוא של תוצרת אורגנית לאיחוד האירופי, משרד החקלאות אינו נערך כנדרש לשינוי, אינו מספק תשובות מספקות ליצואנים ולעמילי המכס שעובדים איתם, ועשוי לגרום נזק של ממש ליצוא של מדינת ישראל.

 

בשיחה עם גורם מתחום עמילות המכס התברר כי עמילי המכס אינם מורשים מבחינת האיחוד האירופי למלא את תעודות המשלוח המונפקות לטובת משלוח התוצרת האורגנית ועד היום לא ברור מי ימלא את התעודה במקומם - האם יהיה זה משרד החקלאות, היבואן באירופה או גוף פיקוח במדינת המקור.

 

משרד החקלאות: המשרד נערך לשינוי והנחה את היצואנים ועמילי המכס

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "האיחוד האירופי שינה לאחרונה את אופן התיעוד שילווה משלוחי תוצרת אורגנית (תעודות משלוח) שמיובאים למדינות האיחוד, בהתאם נערך המשרד לשינוי והנחה את היצואנים ועמילי המכס.

 

"משלוח אורגני מישראל שהגיע לאחרונה לגרמניה, הביא לגילוי אי-הבנה אודות השיטה החדשה. משהבין המשרד את מקור הטעות, פעל לתקנה לאלתר. תוך שבוע ימים שינה המשרד את השיטה לייצוא תוצרת אורגנית לאיחוד. בזכות ההיערכות המהירה, רק משלוח אחד לא נכנס את שערי האיחוד.

 

"לא זו בלבד, המשרד אף הדריך את היצואנים ועמילי המכס בכל הנמלים בארץ אודות השיטה החדשה, ומסייע להם בכל שאלה שמתעוררת סביב מילוי הנחיות האיחוד החדשות. למותר לציין, כי מאז השינוי כל המשלוחים האורגניים מישראל נכנסים לאיחוד ללא כל בעיה".