נתפסו על חם: פיצלו עסקאות בדיוטי פרי כדי להגדיל מכירות

מנכ"לית חב' באג ומנהל החנויות של החברה בדיוטי פרי בנתב"ג חשודים כי פיצלו עסקאות מכירה של מוצרים כדי להגדיל את המכירות


00:00 ,22.08.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

נירית מודן, מנכ"לית חב' באג מוליטי סיסטם, המפעילה תחת אותו רישיון של המכס חנות לממכר צעצועים וחנות לממכר בגדים פטורות ממס ב- DUTY FREE  בנתב"ג, ומנהל החנויות ירין סקורצרי, הובאו הבוקר למעצר ושחרור בערבות בבית משפט השלום בראשון לציון, בחשד כי במטרה להונות את המכס פצלו עסקאות של מכירת עגלות ילדים וקונסולות משחק שמחירן עולה על 200$ לשתי עסקאות ובכך, הטעו על פי החשד את הקונים כשהסבירו להם שאינם צריכים להצהיר על אותם המוצרים בכניסתם לארץ ואפשרו להם להשאיר את המוצרים בארץ במסגרת הסדר ה"פטור ושמור", וכל זאת במטרה להגדיל את המכירות של המוצרים. 

כפי שעולה מבקשת המעצר, לפני כחודשיים נתפסה ע"י מכס בנתב"ג נוסעת במסלול הירוק, כשברשותה עגלת ילדים של חברת "מקלרן" ארוזה וחדשה. בדיקה קצרה שנערכה הצביעה כי מחיר העגלה 359$, דבר המצריך תשלום מסים ונקיטת צעדים עונשים כנגד הנוסעת, מאחר ולא טרחה להצהיר על טובין שערכם מעל 200$. הנוסעת טענה להגנתה כי ברשותה חשבונית שהוצאה מחב' באג לפיה פוצלה עסקת רכישת העגלה לשניים: העגלה תומחרה ב-200$ ואביזרים תומחרו ל-159$. לדבריה, נאמר לה בחנות כי אם יעברו 2 נוסעים אז יהיו זכאים לפטור ממסים. בדיקה קצרה של חוקרי המכס בנתב"ג גילתה כי במקרה האמור נמכרה עגלת ילדים אחת והפיצול במחיר נעשה על מנת להטעות את הנוסעים והמכס.

עפ"י נהלי המכס לא ניתן למכור לנוסע מוצר שערכו מעל 200$ על מנת שיאוחסן עד חזרתו מחו"ל במחסן "פטור שמור". הדבר נועד למנוע מקונים תמימים לרכוש מוצרים בערך העולה על 200$ לאחסנם במחסן הפטור שמור מתוך סברה כי בעת המעבר במכס המוצר יהיה פטור ממיסי יבוא.

בעקבות החשדות בוצעה פעילות סמויה של המכס במהלכה תועדו בצילומי ווידיאו, מוכרים שונים בחנות, כאשר הם מוכרים את המוצרים כמקשה אחת וכשלא ניתנה אפשרות לפצל את העסקה קרי לקנות עגלה לחוד ואביזרים לחוד. אחד המוכרים תועד כשהוא אומר "אנחנו עושים קומבינה למכס". בנוסף, נערכה קניית ניסיון ע"י עובד מכס במהלכה נרכשה עגלה אחת במחיר 359$ - העסקה פוצלה בחשבונית לעגלה 200$ ולאביזרים 159$ בעוד שבפועל נמכרה עגלה אחת על כל מרכיביה ולא היה בעת הקנייה שום יכולת לפצל את העסקה.

כפי שנטען בבקשה, החשודים, שידעו היטב את נוהלי המכס, החליטו להונות את המכס ואת הקונים שרכשו מוצרים בחנויות ומשראו, לפני כ- 3 שנים, כי עגלות ילדים שמתומחרות במחירים של 359$ ו-400$ אינן מצליחות להימכר מאחר ולא ניתן להשאירם במחסן הפטור ושמור, החליטו לפצל את המכירה ל-2 עסקאות פיקטיביות - עגלה ואביזרים, כאשר עגלה מתומחרת במחיר 200$ והאביזרים במחיר 159$. בנוסף, לפי החשד, לפני מספר חודשים החליטו החשודים להרחיב את המהלך לקונסולות משחק מסוג סוני פלייסטיישן 3 ולפצל לקונסולה ולשלטים. הקונסולה נמכרה כמקשה אחת במחיר 319$ - והעסקה פוצלה: קונסולה 200$ ושלטים ואביזרים במחיר 119$. במהלך זה הצליחו למכור כמויות גדולות של פריטים מסוג זה.

עוד עולה מבקשת המעצר כי מנהל החנויות הודה בחקירתו כי הדבר נעשה עפ"י ידיעתה ובשיתוף פעולה מלא של מנכ"לית החברה. בנוסף הודה כי נהלי המכס בנושא ידועים לו היטב וכי בפעילותם זו נעברו עבירות מול המכס בנתב"ג. החשודה מסרה בחקירתה כי ידועים לה היטב נוהלי המכס לגבי שמירת טובין במחסני הפטור שמור, וכי היא מאשרת את גרסת החשוד לגבי הפיצול ומאשרת כי בפועל נמכרו עגלות על כל מרכיביהן כמקשה אחת וכנ"ל לגבי קונסולות המשחק, אך סירבה להודות שהדבר בוצע על מנת להונות את המכס.

בהתאם להחלטת השופטת שרית זמיר שוחררו החשודים תחת מגבלות, דרכונם הופקד במשרדי היחידה החוקרת.