סין-אשדוד-עפולה-הר הבית?

שוטרי ימ"ר ירושלים, בשיתוף עם אנשי בית המכס אשדוד, תפסו עשרות אלפי זיקוקים ואמצעי לחימה קרים שהוסלקו כקישוטים לחג המולד


12:03 ,23.11.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

במסגרת פעילות משותפת של רשות המסים/מכס אשדוד ובלשי ימ"ר ירושלים כנגד הברחות ושימוש בזיקוקין במהלך הפרות הסדר, עצרו בלשי וחוקרי היחידה המרכזית בירושלים חמישה חשודים בני מיעוטים תושבי צפון הארץ ותפסו שתי מכולות ובהן ציוד רב, הכולל אמצעים פירוטכנים כגון נפצים רבי עוצמה, וזיקוקין, וכן אמצעי לחימה קרים מסוג סכיני קומנדו, אגרופנים, דוקרנים ושוקרים חשמליים.

 

הפעילות החלה בעקבות מידע מודיעיני שהועבר לימ"ר ירושלים על ידי מכס אשדוד, אשר מבצע פעילות סמויה ומגוונת לאיתור הברחות. בלשי וחוקרי הימ"ר החלו בפעילות מבצעית סמויה, בשיתוף אנשי מכס אשדוד, פעילות שנמשכה מספר ימים עד לביצוע המעצרים.

 

מדובר בשתי מכולות שהגיעו מסין דרך הים עם תכולה מוצהרת של קישוטי חג מולד ומיועדות היו להגיע לתושב בית חנינה.

 

ב-12 בנובמבר הגיעו שלושה בני מיעוטים תושבי הצפון, מצויידים בייפוי כוח, במטרה לשחרר את המכולות מהמכס באשדוד. השלושה הגיעו עם  שתי משאיות הובלה, העמיסו את המכולות והובילו אותן למחסן בעפולה, שם התכוונו לפרוק את תכולתן.

 

בלשי ימ"ר ירושלים תפסו את המכולות טרם פריקתן, עצרו את שלושת החשודים שהגיעו לשחרר את המכולות, וכן את בעל המחסן בעפולה ועובד נוסף במחסן. בתום חקירתם הוארך מעצרם של שניים מהם.

 

עוד עיכבו הבלשים והחוקרים את נהגי המשאיות וכ–12 פועלים שהמתינו לפריקת תכולת המכולות, המעוכבים נחקרו ושוחררו בתום חקירתם.

 

המכולות הועברו המכולות למתקן משטרתי בעטרות מיד עם פתיחתן, נדהמו הבלשים והחוקרים לגלות כמות עצומה של נפצים, כ–18,000 זיקוקין בקוטר 20 מ"מ ואמל"ח קר.

 

במהלך פריקת המכולות עלה כי לצורך טשטוש והטעיית אנשי המכס, הועמסו קרטונים עם קישוטי חג מולד בסמוך לדפנות המכולה, ואילו בחלק הפנימי הוסלקו והוברחו אמצעים פירוטכניים ואמצעי לחימה קרים רבים, חלקם מוסלקים בתוך קרטוני קישוט ומכוסים בנורות קישוט, בהם: כ– 16,000 אמצעי לחימה קרים,  הכוללים 5,200 סכיני קומנדו, 4,300  פנסים שבאמצעות כפתור נסתר משמשים כשוקר חשמלי רב עוצמה, 5,500 שוקרים, 1,000 חרבות; כן נתפסו מאות אלפי נפצים עוצמתיים, כ–18,000 זיקוקין בקוטר 20 מ"מ.

 

יצוין כי לאחרונה נעשה שימוש רב בירי זיקוקין בכינון ישיר לעבר כוחות משטרה ולוחמי מג"ב במזרח ירושלים. התופעה מתרחבת ברחבי הארץ ומהווה סכנה של ממש לשוטרים, לוחמי מג"ב ואזרחים. האמצעים שנתפסו ונחשפו מעידים על כוונות לפגיעה ממשית בכוחות הביטחון ואזרחים.

 

בפרשה צפויים מעצרים נוספים.

 

מנהל בית המכס אשדוד רפי גבאי שיבח את שיתוף הפעולה הפורה עם ימ"ר ירושלים והוסיף, "היכולות הטכנולוגיות העומדות לרשותנו, לצד מגוון הפעילויות הסמויות שאנו מבצעים, מאפשרות לנו לאתר הברחות, גם כשהן מוסלקות בתחכום לכאורה. אנשי מכס אשדוד ימשיכו בפעילות החשובה למניעת הברחות".

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, שיבח את היחידה המרכזית ואנשי המכס באשדוד על פעילותם המשותפת, שהניבה מעצר חשודים ותפיסה חסרת תקדים בהיקפה של אמצעים פירוטכניים ואמל"ח קר, ואמר, ש"מדובר באמצעים שכבר גרמו לפציעות בדרגות שונות של שוטרים ולוחמי מג"ב, ותפיסתם היא צעד חשוב ומשמעותי בתקיפת הפרות הסדר ושמירה על ביטחון אזרחי ירושלים ומבקריה".