עובד נמל אשדוד נתפס על חם בעת הברחה

שני כלי רכב נטושים שימשו לאיש, עובד מחלקת התפעול בנמל, כמחסן, בו הסתיר סחורה מוברחת. שני עובדי נמל נוספים נקשרו להברחות


12:38 ,27.01.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

מכס אשדוד סיכל ביום שישי האחרון ניסיון להבריח סיגריות מנמל אשדוד על ידי עובד מחלקת התפעול של הנמל, המשמש כסגן מנהל מחסן.

 

לאחר מעצר של חמישה ימים, נעתר הבוקר (ג') השופט אבשלום מאושר מבית משפט השלום באשקלון לבקשת היחידה החוקרת והורה על שחרור החשוד, תוך הפקדת ערבויות כספיות, איסור כניסתו לנמל בחודש הקרוב ותנאים מגבילים נוספים.  

 

חוקרי היחידה המיוחדת במכס אשדוד מנהלים מזה זמן חקירה סמויה נגד האיש, בחשד כי הבריח סחורה מהנמל ומכר אותה ברחבי העיר אשדוד. בשישי הפכה החקירה לגלויה ובמעקב מצולם נראה החשוד כשהוא מוציא מרכב נטוש שחנה באותו המחסן שבו הוא סגן המנהלמספר חבילות ומכניס אותן לרכב בו נהג. המעקב הסמוי המשיך עד לשערי היציאה מהנמל, שם עוכב החשוד לחקירה. בחיפוש שנערך ברכבו נמצאו תשעה פאקטים של סיגריות מוברחות שלא שולמו המסים בגינן.

 

החשוד נלקח לחקירה, במהלכה הודה בניסיון ההברחה וקשר עצמו לעוד חמש הברחות נוספות בעבר. הוא סיפר לחוקריו, כי יש סחורה מוברחת נוספת ברכב הנטוש והוביל את החוקרים לרכב שבו נמצאו עוד עשרות פאקטים של סיגריות, אותן התכוון להבריח במועד מאוחר יותר.

 

החשוד מסר לחוקרים צרור מפתחות עם המפתח לרכב הנטוש, אולם הראיות שהיו בידיהם הצביעו על רכב נוסף המשמש כמחסן לסחורה המוברחת. ואכן, בצרור נמצא המפתח לרכב נוסף, שחנה אף הוא באותו מחסן בנמל. ברכב זה נמצאו עשרות מכונות גילוח חשמליות, שגם אותן התכוון האיש להבריח ולהתחמק מתשלום המסים החלים עליהן.

 

הראיות שבידי מכס אשדוד, שרובן מצולמות ומתועדות, מצביעות על כך שהחשוד נהג במשך תקופה ארוכה לרכוש מימאים בנמל, או לקבל מהם, סחורה – בעיקר סיגריות - שלא שולמו מסי היבוא בגינה. החשוד נהג להחביא את הסחורה בשני כלי רכב שחנו בנמל ושימשו לו כמחסן סמוי לאחסנה זמנית של הסחורה.

 

על פי בקשת הארכת מעצרו, החשוד נהג לבצע סריקות ולאתר את שעת הכושר. כשחשב שסיכויו להיתפס נמוכים, העביר מרכבי המחסן הנטושים את הסחורה לרכב בו נסע וכך הוציא אותה משטחי הנמל כדי למכור לסוחרים באשדוד.

 

הראיות מעלות כי לפחות עוד שני חשודים, שכבר נתפסו בעבר בשל הברחה, סייעו לחשוד; אחד מהם הודה במיוחס לו. כניסתם לנמל של שני החשודים הנוספים נאסרה מיד עם תפיסתם.       

 

מנהל מכס אשדוד רפי גבאי אמר כי יש בכוונתו לנהוג באפס סובלנות כלפי עובדי נמל המנצלים את תפקידם לקניית ולקבלת סחורה מוברחת והוצאתה משטחי הנמל. לדבריו, לא יעלה על הדעת שעובדי נמל המורשים להיכנס לשטחים מוגבלים לצורך תפקידם ינצלו את הרשאותיהם ואת האמון הניתן בהם כדי להבריח סחורות. גבאי הוסיף ואמר כי נגד עובדים שינהגו כחשוד יוגשו כתבי אישום מהירים.     

 

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "אירוע זה נמצא בטיפולם המסור והמקצועי של הרשויות הרלוונטיות. הנהלת החברה תמשיך לחתור לקדם נורמות התנהגות ופעולה ראויים ותתייחס בחומרה לכל חריגה מהן".